עמוד הבית / המזרח התיכון / איראן / באיראן מדווחים על "חשוד מרכזי" בפיצוץ ההרסני במרכז הצנטריפוגות להעשרת אורניום בנתנז
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

באיראן מדווחים על "חשוד מרכזי" בפיצוץ ההרסני במרכז הצנטריפוגות להעשרת אורניום בנתנז

הערב פורסם בערוץ המזוהה עם משמרות המהפכה כי חקירת הפיצוץ במרכז התקנת הצנטריפוגות בנתנז הובילה לחברה בשם "מאהר הנדסה", חברה שפועלת מלב טהראן ומשמשת כקבלנית מורשית.

הערב פורסם בערוץ המזוהה עם משמרות המהפכה כי חקירת הפיצוץ במרכז התקנת הצנטריפוגות בנתנז הובילה לחברה בשם "מאהר הנדסה", חברה שפועלת מלב טהראן ומשמשת כקבלנית מורשית ע"י ארגון המחקר האיראני למדע וטכנולוגיה ומשרד ההגנה והלוגיסטיקה של איראן.. החברה, כך על פי הפרסום, הייתה מעורבת בהקמת מעבדות הכיול ומכשירי המדידה ב"מרכז בחינות הצנטריפוגות" בנתנז.

במסגרת חקירת גורמי ביטחון הפנים, עלה שמו של ארשאד קרימי, המייסד והמנכ"ל של חברת "מהאר הנדסה". חברה זו נחשבת לאחת מהחלוצות באיראן בתחום הכיול והמדידה. המהנדס קרימי סיים את לימודיו בתחום הנדסת מכונות והחל לעסוק בנושאים הקשורים למדידת וכיול מדויקים בענף הביטחון ועד 1991 ביחידת ציוד המדידה המדויק.
בהמשך עבר קורסים מיוחדים במרכזים שונים ברחבי אירופה ובשנת 2001, הוסמך כמומחה בברלין, גרמניה.
לאחר מכן נכנס למגזר הפרטי ועבד בתחום המכשור המדויק בתעשיית הרכב. בהמשך הקים את חברת "מהאר הנדסה" ועבד כקבלן יועץ לאספקת ציוד מעבדה למרבית המעבדות באיראן ובהן גם לחברת הרכב האיראנית "חודרו איראן" ומעבדות רבות הקשורות לתעשיות הביטחוניות.

עובדה זו איננה שוללת את האפשרות כי מטען החבלה שעל פי החשד הוטמן במוצרי החברה, הוטמן בכלל במסגרת "מבצע עוקץ" שאולי קרימי היה קורבן תמים שלו או "מבצע פריצה" למחסני החברה ולאו דווקא באמצעות גיוסו כסוכן שיחדיר בעצמו את המטען.

ממה שניתן ללמוד עד עתה, מדובר בחברה איראנית שהוקמה במטרה להימנע מרכישת מוצרים מחוץ לאיראן ולייצר פתרונות מבית, כנראה כחלק מהתמודדות עם ההגבלות על יבוא מכשירי מדידה מדויקים. החברה מעניקה גם ליווי רציף הכולל תמיכה, תיקון ושדרוג מכשירים קיימים.

באתר החברה ניתן למצוא מידע על השירותים ההנדסיים ועל הלקוחות של החברה. בין השאר עולה כי החברה סיפקה מוצרים גם לתעשייה האווירית ולתעשיית הרכב ובמסגרתה גם למפעל ההרכבה של חברת "SAIPA" בטהראן שגם בה אירע בחודש האחרון פיצוץ מסתורי.