עמוד הבית / המזרח התיכון / איראן / מה מסתתר מאחרי הפיצוץ האדיר ממזרח לטהראן, באחד ממתחמי התעשייה של משרד ההגנה האיראני?
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

מה מסתתר מאחרי הפיצוץ האדיר ממזרח לטהראן, באחד ממתחמי התעשייה של משרד ההגנה האיראני?

אתמול, לקראת חצות, החלו לטפטף ברשתות החברתיות, תיעודים מפיצוץ אדיר שהתרחש מזרחית לטהראן באזור חוג'יר שמאכלס שורה של מתחמים תעשייתיים צבאיים השייכים למשרד ההגנה האיראני ובהם קומפלקס השייך לקבוצת התעשיות "שאהיד חמת" ודרומית לו, בסיס פרצ'ין - בסיס מחקר וניסוי צבאי שעסק בפיתוח ראשי נפץ לפרויקט הגרעין הצבאי של איראן.

אתמול, לקראת חצות, החלו לטפטף ברשתות החברתיות, תיעודים מפיצוץ אדיר שהתרחש מזרחית לטהראן באזור חוג'יר שמאכלס שורה של מתחמים תעשייתיים צבאיים השייכים למשרד ההגנה האיראני ובהם קומפלקס השייך לקבוצת התעשיות "שאהיד חמת" ודרומית לו, בסיס פרצ'ין – בסיס מחקר וניסוי צבאי שעסק בפיתוח ראשי נפץ לפרויקט הגרעין הצבאי של איראן.

ברשתות החברתיות העלו שורה של ספקולציות ובהן האפשרות כי הפיצוץ נגרם כתוצה ממתקפת סייבר ישראלית. בהמשך אישרו כתבים צבאיים איראניים כי מוקד הפיצוץ אירע במתקן גז במתחם תעשייתי השייך למשרד ההגנה האיראני.

קבוצת התעשייה שאהיד חמת (SHIG) נמצאת ברשימת הסנקציות של משרד האוצר האמריקאי, עקב חלקה בפרויקטים לפיתוח נשק השמדה המוני. החברה כפופה למשרד ההגנה והלוגיסטיקה של הכוחות המזוינים של איראן (MODAFL) ופועלת כחברת בת של התעשייה האווירית האיראנית (AIO) האחראית על תוכנית הטילים הבליסטיים של איראן.

בסיס פרצ'ין הוא הבסיס הצבאי שסבא"א (הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית) חושדת כי נעשו בו ניסיונות לפיתוח מתקן נפץ שמיועד לפצצה גרעינית. בשבוע שעבר, פרסמה הסוכנות דו"ח ובו דרישה לאשר לפקחיה לבקר במספר מתקנים צבאיים ובהם גם בבסיס פרצ'ין.

באוקטובר 2015 אירע בבסיס פיצוץ חזק שיצר הבזק שנראה ממרחק רב בדומה לאפקט שנצפה הלילה משכונותיה של טהראן. תיעוד לווייני זיהה בהמשך כי הפיצוץ נגרם במתחם אחסון הקשור למפעל הכימי של הבסיס.

תיעוד וידאו: