עמוד הבית / טרור / כוח קודס האיראני / הבן החובבן, יחידת הפיגועים של 'כוח קודס' והטיסה מאיסטנבול שפוספסה בגלל שם כיסוי
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

הבן החובבן, יחידת הפיגועים של 'כוח קודס' והטיסה מאיסטנבול שפוספסה בגלל שם כיסוי

ב- 24 באוקטובר נסעו שני פעילים בכירים מיחידה 840 לוונצואלה במשימה מבצעית. אחד מהפעילים הוא סייד מוחמד חסן חג'אזי, אשר בנוסף להיותו פעיל בכיר ביחידה, האחראי על פעילויותיה באמריקה הלטינית, הוא גם בנו של עלי-אשגר חג'אזי, מנהל משרדו של עלי חמינאי, המנהיג העליון

יחידה 840 , האחות החשאית של יחידה 400, ממשיכה כל העת במאמצים להקמת רשתות טרור ברחבי העולם. אחת מהזירות המעניינות בהן פעילה היחידה, בתקופה האחרונה, היא ונצואלה, ככל הנראה בשל קרבתה המיוחדת לארצות הברית, הקשרים ההדוקים בין השלטון המקומי לאיראן והמצב הכאוטי כרגע במדינה, המספק קרקע פורייה להקמת תשתית בסיס למבצעי טרור במדינות אמריקה הלטינית וארה"ב.

טורקיה ואיראן הן המדינות הבודדות שתומכות בשלטונו של ניקולס מדורו שמונה כנשיא ונצואלה לאחר מותו של צ'אווס ומתמודד מאז הבחירות לפרלמנט, שבהן הפסיד, עם מחאה עממית וסנקציות בינלאומיות.

עלי-אשגר חג'אזי

המודיעין האיראני וזרוע "כוח קודס" משתמשים בטורקיה כ"תחנת ביניים" למבצעים במרחב אירופה ויבשת אמריקה. ב- 24 באוקטובר השנה נסעו שני פעילים בכירים מיחידה 840 לוונצואלה במשימה מבצעית. אחד מהפעילים הוא סייד מוחמד חסן חג'אזי, אשר בנוסף להיותו פעיל בכיר האחראי על פעילויות היחידה באמריקה הלטינית, הוא גם בנו של עלי-אשגר חג'אזי, מנהל משרדו של עלי חמינאי, המנהיג העליון ומשמש גם כיועצו לענייני מודיעין וביטחון בדיונים שמאשרים את מבצעי החוץ של משרד המודיעין ו"כוח קודס" של משמרות המהפכה. ככזה, הוא נהנה מיחס מיוחד ומועדף גם בתוך "כוח קודס".

חג'אזי, על פי מקור מודיעיני מערבי, נשלח למשימה בוונצואלה בדרכון איראני מזויף, תחת השם אשגר פטמינייה, כשלצידו, פעיל כוח קודס בשם סאבר רמזני, אשר מוכר בקרב גורמי מודיעין ממשימה אחרת שביצע בוונצואלה בין ה 15 ביולי – 23 בספטמבר 2019.

בדרך לוונצואלה, שני הפעילים פעלו בצורה די חובבנית כשבזמן שהמתינו בשדה התעופה באיסטנבול לטיסת הקונקשיין של חברת  "טורקיש אירליינס" לקראקס (טיסה מספר TK223), נרדמו על ספסלי הטרמינל ובעת שכבר כרוזו לשניים למהר להגיע לשער היציאה,  הם פשוט לא זכרו שזה שמם המזויף וכך למרות שנקראו שוב ושוב איחרו להגיע לשער בזמן והחמיצו את הטיסה.

הם מצאו עצמם ממתינים לטיסה הבאה שהמריאה 24 שעות לאחר מכן  (מספר TK183).  כשנחתו, קיבל את פניהם ואת הארגזים האטומים שנשאו איתם כ"דואר דיפלומטי", פקיד איראני המוצב בשגרירות קראקס הבירה.

סאבר רמזני
סייד מוחמד חסן חג'אזי

בעבר צוטטו גורמים בכירים בארה"ב ובישראל כמי שמצביעים על כך שוונצואלה ואיראן משתפות פעולה במטרה להקים בסיסי טרור בדרום אמריקה. הנוסעים האיראנים הנוחתים בקראקס לא עוברים בידוק ביטחוני הדוק מדי, ויש לכך סיבה – לא מעט דיפלומטים ואנשי מודיעין איראני מגיעים בטיסות האלה. בעבר היו אלה גם מי שתכננו לפוצץ את שדה התעופה ע"ש הנשיא קנדי בניו יורק. מאז, יש תמיד מי שפוקח עליהם עין.

זו אינה הפעם הראשונה שהבן של חג'אזי מפגין רשלנות. בשנת 2015 נשלח הבן למשימה תצפית מבצעית בנפאל והתנהלותו החובבנית חשפה המשימה. מה הוא עשה בנפאל?

באפריל 2013 עצר צוות הביטחון של שגרירות ישראל בקטמנדו איראני בחשד שאסף מודיעין על הנציגות. בחקירתו במשטרה התברר כי השיג במלזיה דרכון ישראלי מזויף תחת השם אלכסנדר ונשא עמו גם דרכון איראני תחת השם מוחסין והערכה הייתה כי היה חלק ממזימת יחידת הפיגועים של "כוח קודס" לבצע פיגוע נגד השגרירות או ריכוזי ישראלים בנפאל.

חג'אזי אינו נהנה מכבוד מיוחד ביחידה 840 בה הוא משרת, בין היתר בגלל העובדה כי מונה לעמוד בראש מרחב אמריקה הלטינית רק בזכות קשריו המשפחתיים.

יחידה 840 היא יחידה מבצעית חשאית יחסית חדשה שאחראית, בין היתר, לתכנון והקמת תשתיות טרור, מחוץ לאיראן, כנגד יעדים מערביים ואופוזיציונרים. בראש היחידה עומד  יזדן מיר, הידוע גם כסרדר בגחרי. היחידה פועלת דרך מחלקות מבצעיות המחולקות למרחבי אחריות גיאוגרפיים.

במהלך השנים האחרונות נחשפו ושובשו מספר פעילויות של היחידה, כולל שימוש שהיא עושה בפעילים פקיסטניים באירופה, גיוס אזרחים איראניים בארה"ב; ואזרחים אזרים לביצוע פעילות מבצעיות במדינות הבלקן וכד'.