אינטלי טיימס

נתניהו חשף באו”ם מתקן גרעין איראני סודי, הבלוג חושף פרטים חדשים ותיעוד מהעלמת הראיות לאחר שאיראן הבינה כי נחשף

1,563

רוה”מ נתניהו חשף הלילה כי “לאיראן יש עוד מחסן גרעין סודי בטהראן” המשמש לאחסנה של ציוד וחומרים גרעיניים. מדובר במחסן תמים לכאורה בשכונה בטהרן הרחוקה רק 5 ק”מ מהמחסן ממנו “גנב” המוסד את ארכיון הגרעין של איראן. 

נתניהו אף הציג את נקודות הציון של האתר ב- Google Earth, למעוניינים לצפות בו בעצמם בבית וציין כי העביר את המידע על האתר הזה גם לסבא”א אולם הם לא עשו דבר בכדי לנצל את סמכותם לעשות באתר ביקורת על פי הסכם הגרעין. עוד הוסיף כי במתקן אוחסנו כ-300 טון של חומרים גרעיניים ורדיואקטיביים ולמעשה איראן עוסקת לאחרונה לפרק את האתר ולפזר את החומרים הגרעיניים באתרים באזור טהראן תוך סיכון תושבי איראן. “מי שיסתכל יראה שיש מאמצים רבים לנקות את האתר הזה”, המשיך נתניהו ואכן בצילומים עדכניים מהחודש האחרון ניתן לראות כי האיראנים פועלים להרוס ולפנות את המתקן.  נתניהו התייחס גם למתקן הראשון שחשף המוסד במאי השנה. “בוודאי תשאלו את עצמכם למה יש לאיראן ארכיון אטומי סודי ומחסן אטומי סודי. יש לכך תשובה פשוטה: היא לא הרסה את מתקניה כי היא לא זנחה את שאיפה לפתח נשק אטומי”.

הבלוג “אינטלי טיימס”, ביצע השוואה, בין מצב המתקן כפי שתועד בחודש דצמבר 2017, כחודשיים לפני שהאיראנים גילו את המבצע שביצע המוסד ולמצבו בחודש האחרון ועל פי הצילומים ניתן לראות כי בחודשים שקדמו למבצע הכיל המתקן מכולות ומתקני אחסון שנבנו במקום לצד סככות חניה לקליטת ופריקת חומרים אולם לאחר חשיפת ארכיון הגרעין במאי, החלו האיראנים לפעול להעלים את הראיות ובתיעוד מסוף אוגוסט ניתן לראות כי חלק גדול מהסככות והמתקנים פורק או נהרס ועבודות הפינוי כפי שציין נתניהו עדיין בעיצומן.

המתחם עצמו נמצא צמוד למפעל שטיחים וממול לקבוצת  אחזקות בשם “פארס ערם” – שירותים טכניים וכלכליים שבין 7 חברותיה גם חברת “סמאנן מתכות”. בין השותפים גם חברת נאמנות מגרמניה.

תמונה מהקרקע של המתחם:

 

Comments are closed.

error: Content is protected !!