אינטלי טיימס

הצצה אל פעילות משרדי “כוח קודס” האיראני בביירות

הצצה אל פעילות משרדי "כוח קודס" האיראני בביירות

1,093

ב-12 ביוני 2016 אירע פיצוץ חזק באזור ורדן, אזור קניות מהסואנים בביירות, בפתח בניין המטה של בנק בלום, אחד הבנקים המרכזיים בלבנון.

חודשים קודם, העמיק הממשל האמריקאי, בסיוע  מחלקה ייעודית ב”****”, את המעקב המודיעיני אחר העסקאות הפיננסיות של ארגון החיזבאללה. בין הממצאים שנחשפו, מאות חשבונות של החיזבאללה שנוהלו בבנק בלום. הבנק נדרש להקפיא את כל חשבונות הבנק שזוהו כחשבונות החיזבאללה ובעקבות כך, הופעלו עליו איומים מצד הארגון ובהם גם הטמנת פצצה בת 15 ק”ג בפתח הכניסה למשרדי הבנק.

באותה עת, איש לא שיער כי לפיצוץ קשר למתרחש מצדו השני של הכביש, בקומה ה-7 של “בניין קונקורד” המשקיף על הבנק. במשרדים המפוארים, מנהל “כוח קודס” האיראני, בכיסוי “חברת קש” למסחר, את אחד ממשקי התיאום המרכזיים של משמרות המהפכה מול מוסדות החיזבאללה ובהם גם מסלול הלבנת הכספים דרך הבנקים המקומיים (הממוקמים בשכונת חמרה) ובהם גם חשבונות שהוקמו בבנק בלום שמעבר לכביש.

 

בפברואר 2017, עלתה לראשונה, במסגרת רשימת הסנקציות של משרד האוצר האמריקאי, חברת “מהאר למסחר ובנייה”. חברת “פרונט”  המנוהלת ע”י בכיר ב”כוח קודס” בן 57 בשם חסן דקהאן אברהימי המחזיק בדרכון איראני מס’ U19707756 ומופקד, מטעם משמרות המהפכה, על מנגנון העברת מיליוני דולרים לחיזבאללה.

אברהמי לא פועל לבד, לצידו שני אנשי מפתח נוספים, יחיא עישא אל חאג’, בן 58 המחזיק בדרכון לבנוני מס’ RL 2544590  ומוחמד פראחת, לבנוני בן 49 המחזיק בדרכון לבנוני מס’ RL 2325452  ונע על ציר ביירות עיראק וכווית במסגרת מנגנון מבצעי החוץ של החיזבאללה המסופחים ל”כוח קודס” ומנהלים דרך חברות קש , מבצעים “חובקי עולם” להלבנת כספים באופן ישיר, דרך פרויקטים נדל”ניים בשווי מיליוני דולרים בעיראק ובכוויית ובאמצעות רשת הברחות בינלאומית.  

ביום רביעי הודיעו, בתזמון משותף, ארה”ב, סעודיה ומדינות המפרץ דרך חברות TFTC (“המרכז ללחימה במימון טרור”), על סנקציות חדשות נגד הארגון הלבנוני וברשימה חזרה וכיכבה גם  חברת “מהאר”, אנשיה ועוד שתי חברות בת שהקימה

 

Comments are closed.