עמוד הבית / המזרח התיכון / איראן / הסנקציות האמריקאיות על אלומיניום, מרכיב מרכזי במניעת שיקום מרכז הצנטריפוגות במתקן הגרעיני בנתנז
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

הסנקציות האמריקאיות על אלומיניום, מרכיב מרכזי במניעת שיקום מרכז הצנטריפוגות במתקן הגרעיני בנתנז

ארה"ב הטילה סנקציות על 22 חומרים ספציפיים המשמשים לפיתוח תוכנית הטילים והגרעין של איראן ובהם 10 חומרים ספציפיים מאלומיניום. לפני כשבועיים הערכנו כי לא די לפגוע במרכז הבדיקות של הצנטריפוגות בנתנז אלא גם בשרשרת אספקת האלומיניום שממנה הצנטריפוגה מיוצרת.

לאחרונה צוטט גורם מודיעיני שהעריך כי הפיצוץ בנתנז יביא לעיכוב של עד שנתיים בתכנית הגרעין.

אנשי המחקר של הבלוג "אינטלי טיימס" העריכו כי כדי לעכב בשנה עד שנתיים את תכנית העשרת האורניום הרי שחבלה במרכז הצנטריפוגות בנתנז לא תספיק אלא אם תהיה חלק מרכזי בקמפיין רחב יותר שיתמקד גם בשורה של מתקנים המזוהים עם "שרשרת האספקה" של פרויקט הגרעין של איראן וניתן יהיה לפגוע בהם באמצעים מגוונים, שאינם רק תקיפה אווירית אלא סנקציות ומלחמה חשאית.

שרשרת אספקה או "רשת לוגיסטית" היא מערכת מתואמת שהקימו האיראנים ומתבססת על ארגונים, אנשים, פעילויות, מידע ומשאבים המעורבים באספקת מוצר או שירות חיוני לפרויקט הגרעין. במקרה של המתקן בנתנז מדובר על רכישת חומרים ותשתיות חיוניות כדג': מכשירי מדידה מדויקים, מנועים וחומרי גלם לייצור והרכבה של צנטריפוגות.

בפיצוץ בנתנז איבדה איראן את יכולת התמיכה והפיתוח הסדרתי של צנטריפוגות מתקדמות מדור 6 ו-9 וכנראה גם כ-30 צנטריפוגות מתקדמות שנמצאו בשלב ההרצה והיו אמורים לעבור לאחד מאתרי הגרעין ולאפשר לאיראנים להכפיל בפרק זמן קצר את יכולת העשרת האורניום.

כדי לייצר אלפי סרכזות של צנטריפוגות יש צורך ביבוא או ייצור מקומי של חומר הגלם המרכזי שהוא אלומיניום. האלומיניום עובר למפעלי מתכת או עיבוד שבבי עד שהוא מגיע בתצורה גלילית למרכז הצנטריפוגות בנתנז. במרכז נדרשים עוד מרכיבים וכל אלו חוסים ברשימת הסנקציות על איראן תחת ההגדרה "מוצרים דואליים", מוצרים שעלולים לשמש לצורך פיתוח נשק השמדה המוני. מי שמנהל את מאמץ הייצור של הצנטריפוגות הוא מוחמד פח'רי-זאדה העומד בראש חברת TESA ועושה זאת באמצעות חברות קדמיות ומפעלי ייצור וחיתוך ברחבי טהרן ואיראן.

כדי לייצר את הצנטריפוגות, צריך קודם כל מוצרי אלומיניום שאותם ייבאה איראן, עד לאחרונה, ממפעלים בסין אולם בשנתיים האחרונות הקימה סין על אדמת איראן, מפעל אלומיניום מתקדם, בעיר למרד, שנשיא איראן חנך בעצמו ב- 23 באפריל 2020 . הקומפלקס נועד לעקוף את הסנקציות על ייבוא אלומיניום מסין ולספק לתעשייה האזרחית והצבאית של איראן את החומר הנדרש לייצור טילים, צנטריפוגות וגם מכוניות מתוצרת מקומית.

במקרה או שלא, חווה המפעל במהלך החודש האחרון שריפה מאוד משמעותית שנסיבותיה טרם הובררו אך נקשרו בגדול לפיצוץ כזה או אחר של שנאי חשמל או בלון גז.