עמוד הבית / המזרח התיכון / איראן / בין פרסי ביטחון ישראל למבצעי המוסד
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בין פרסי ביטחון ישראל למבצעי המוסד

לפני מספר ימים הוכרזו הזוכים בפרס ביטחון ישראל לשנת 2020. פרס ביטחון ישראל המוענק מדי שנה, אמור לשקף את פעילות המחקר והפיתוח הטכנולוגי של מערכת הביטחון והתעשיות הביטחוניות ובהם גם את ההישגים הטכנו- מבצעיים של צה"ל והמוסד.

לפני מספר ימים הוכרזו הזוכים בפרס ביטחון ישראל לשנת 2020.

במסגרת זו הובלט פרס מפעל חיים ל-א’ מהמוסד, על יזום פתרונות טכנולוגיים בסביבת הסייבר. א’, תואר כמי שפיתח תורה מובילה בעולם בסייבר ובחר לתרום את כישוריו למוסד (זרוע הסייבר המבצעית – סייבר התקפי). עוד נחשף כי את סמינרי הסייבר שלו הוא מעביר גם לארגון מקביל למוסד, בעולם – בהקשר זה בין הארגונים היחידים שסביר לישראל יש הסכם שת”פ בסייבר זה המודיעין האמריקאי (ה-NSA  וה-CIA).

כשמדברים על טכנולוגיות במוסד, מתייחסים בדר”כ לאגף הטכנולוגיה ולזרוע הסייבר המבצעית. מדובר ביחידות שנשענות על כ”א צעיר, מוכשר וממודר שצמח ברובו ביחידות הטכנו-מבצעיות של אמ”ן ובראשם יחידה 8200.

באותו מעמד, ניתן פרס נוסף למוסד במסגרת פרויקט ששותפים לו גם חברת רפאל, חיל האוויר ויחידת האיסוף המרכזית באגף המודיעין ומקנה לצה”ל יכולות ייחודיות. אם נאפיין את הקבוצה נמצא יכולות אוויר ומודיעין (חוזי / אותות) לתמיכה במבצעים רחוקים.

החוד המבצעי של המוסד מורכב, על פי פרסומים זרים, מהפעלה על הקרקע של יחידות כדג’: צומת (רשת הסוכנים של המוסד), קיסריה (חיסולים), ונביעות (מבצעי הטמנה ופריצה) ועד זרוע הסייבר המבצעית ( מבצעים התקפיים בסייבר).

ביולי 2019, הוענק פרס ביטחון ישראל לצוות שהוביל את מבצע הפריצה של המוסד לארכיון הגרעין האיראני. בנימוקי הפרס צויין כי המבצע מומש “תוך הפגנת חדשנות טכנולוגית, תעוזה ודבקות במטרה”. במסגרת הטקס חשף נתניהו כי אישר את פעולת המוסד להבאת ארכיון הגרעין הסודי של איראן לישראל מתוך מחשבה – שחשיפת התכנית תסייע לשכנע את נשיא ארה”ב לצאת מהסכם הגרעין המסוכן עם איראן. נתניהו ציין כי שיתף את נשיא ארה”ב ברעיון המבצע, בעת שפגש אותו בדאבוס (ב-25 בינואר 2019), עוד לפני שהוא בוצע (לפי הפרסומים, בליל ה-31 בינואר). “אמרתי לו שאני מתכוון לשלוח את אנשינו ללב טהרן – להביא את הארכיון. הוא שאל אותי האם זה מסוכן. אמרתי לו שיש בזה סיכון לא מבוטל, אבל שהתוצאה מצדיקה את הסיכון. ולכן, כשהבאתי אליו אחרי המבצע לחדר הסגלגל ב’בית הלבן’ את הממצאים העיקריים שחשפנו בארכיון – הוא כבר ידע במה מדובר”. בדבריו ביולי 2019, מיקד נתניהו את הדגש על הפעילות האיראנית במתקני העשרת האורניום כשציין בהקשר זה כי: “איראן הודיעה שחצתה את רף האורניום המועשר של 300 ק”ג. זהו צעד מתריס נוסף, בשאיפתה לייצר נשק גרעיני. ישראל לא תאפשר לאיראן לייצר נשק גרעיני” – האם סימן את המטרה הבאה ?