עמוד הבית / המזרח התיכון / איראן / בין טהרן של "כאן" לטהראן של איראן
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

בין טהרן של "כאן" לטהראן של איראן

בשבועיים וחצי האחרונים חוותה איראן סדרה של פיצוצים מסתוריים באופן שמקטין כל סיכוי למקריות. הבלוג "אינטלי טיימס" ניתח את האירועים כבר בשלב התרחשותם ומנסה לסכם כעת עם פרטים חדשים.

זה התחיל ב-25 ביוני בשריפת שנאי והפסקת חשמל ברוב חלקי העיר שיראז ובפיצוץ מסתורי בבסיס "ארגון התעשיות האוויריות – חוג'יר" המארח את קבוצת "שהיד חמת תעשיות", העוסקת בייצור טילי קרקע-קרקע וקבוצת "שהיד בעקרי", העוסקת בייצור דלק למנועי טילים והמשיך במקביל.

ב-30 ביוני דווח גם על פיצוץ גז קטלני בקליניקה בלב טהראן אולם במקרה אחד לפחות, ב-2 ביולי, במתקן הגרעין בנתנז, לא היה ספק, הנזק העצום שתועד מהחלל במרכז צנטריפוגות והודעת "לקיחת אחריות" שנשלחה על ידי קבוצה אלמונית בשם "צ'יטות המולדת", הבהירו כי מדובר במה שנראה כתחילתו או שיאו של קמפיין חדש במאבק לסיכול פרויקט הגרעין האיראני, פרק שמתמקד, כך נראה, בתשתיות שאיראן איננה יכולה לקבור מתחת לאדמה אבל חשובה להמשך פיתוח תכנית הגרעין והטילים של איראן.

אם זה לא מספיק, את הפיצוצים באיראן החלה ללוות, בתזמון מוצלח מבחינתה, גם סדרת ריגול ישראלית בערוץ "כאן", בשם "טהראן",  שהצליחה לצבוע בצבעי דמיון עזים את הדיווחים על פיצוצים שונים באיראן. זה החל בעיקר בעקבות דיווח על פיצוץ בתחנת חשמל בשיראז ובהמשך באתרים אסטרטגיים אחרים בטהראן ונקשר מיד לתסריט הסדרה המתאר סוכנת מוסד שנשלחת למשימה חשאית בטהראן על מנת לפרוץ, דרך מימד הסייבר, לתחנת החשמל המרכזית של טהראן וזאת במטרה לשתק את מערכות ההגנה ולאפשר את תקיפת מתקני הגרעין של איראן. בהמשך היא אף נעזרת בגורמי אופוזיציה ופועלת לאפשר לצוות לוחמי מוסד לחדור את מערך האבטחה של אתר טילים במטרה לחבל במתקניו.

גורם מודיעין בכיר במזרח התיכון:

בתקשורת האמריקאית הסתמכו לאחרונה על מי שזוהה כ"גורם מודיעין בכיר במזה"ת". אותו גורם הצביע על הפיצוץ בנתנז (כנראה גם לאור צילומי הלוויין שנחשפו באותם ימים) כמבצע חבלה ישראלי באמצעות מטען שהוטמן במרכז והביא לנזק תשתיתי משמעותי שמשמעותו לאיראנים ,עיכוב משמעותי של כשנה עד שנתיים בתכנית הגרעין של איראן. בנוסף, הכחיש הגורם כל קשר לפיצוצים שאירעו, באותם ימים, במרחב טהראן.

כשמדברים על גורם מודיעיני במזה"ת שמתדרך כתבים בהקשר האיראני, עולות שלוש אופציות בסדר יורד: "המוסד" הישראלי, המודיעין האמריקאי ובקצה הסבירות "שותף סוד" משירות מודיעין ידידותי ערבי.

פעולה שכזו, אם נשענה על הטמנה ופיצוץ "מטען חבלה", הרי שהייתה מחייבה רגלים על הקרקע ובמצב שכזה, לא סביר שהגורם שביצע היה משגר שעתיים קודם "הודעת לקיחת אחריות" לערוץ הBBC בפרסית אלא אם ידע שהפיצוץ שהולך להתרחש כבר נשלט באופן מרוחק.

תקדים לתדרוך על מבצע חשאי של ישראל באיראן ראינו בעקבות מבצע המוסד להבאת "ארכיון הגרעין" מטהראן. את התדרוך ניהל רוה"מ נתניהו במרחק שלושה חודשים מיום הביצוע ובמחיר ביקורת נוקבת מצד בכירים בקהילת המודיעין הישראלית, בהמשך, תודרכו באופן אישי גם כתבים זרים.

כעת נותרנו עם השאלה, מה בדיוק הייתה מטרת התדרוך של אותו גורם וכיצד היא עולה בקנה אחד עם הודעת האחריות ששיגרה, סמוך ל"שעת הפיצוץ", קבוצה איראנית בשם "צ'יטות המולדת", למייל של כתב ה- BBC בשפה הפרסית.  לכאורה יש פה סתירה בין הרצון של "הגורם המבצע" להרחיק עצמו מהפיצוץ, באמצעות מה שנראה כשימוש ב"פיקציה" ומצד שני ציטוט, ממי שחייב היה להיות "שותף סוד", שמזהה את "הגורם המבצע" .

בדרך כלל  "שותפי הסוד" של ישראל ב"מבצעים המיוחדים" במרחב איראן הם האמריקאים. פקיד ישראלי בכיר ידע לספר כי בקהילת המודיעין האמריקנית ובבית הלבן הכירו את המבצע המוסד להשגת "ארכיון הגרעין האיראני" וכי ישראל עדכנה את ארה"ב מיד לאחר שהסתיים בהצלחה. אם כך, הייתכן שהגורם הבכיר מארגון ביון במזה"ת, היה לפחות במקרה אחד,  אמריקאי ?

על פי הפרסומים, מוקד הפיצוץ היה בתוך מרכז הצנטריפוגות אולם צילומי לוויין עדכניים זיהו את מוקד הפיצוץ בצמוד ליחידת גיבוי בכניסה, מה שמעלה את האפשרות כי מדובר ביחידה .

ציטוט נוסף שזכה לכותרת הוא כי הפיצוץ בנתנז יביא לעיכוב של עד שנתיים בתכנית הגרעין, טענה שנכונה רק בחלקה שכן יכולת העשרת האורניום של איראן היא כבר עובדה מוגמרת, העיכוב היחידי בהנחה והאיראנים לא בנו מרכז דומה גם בפורדו הוא ביכולת לקצר את תהליך העשרת האורניום ולפרוץ לפצצה תוך חודשים בודדים, אם בהסתר או בעקבות הפרת הסכם הגרעין.

כדי שפיצוץ במתקן העשרה יביא לעיכוב של שנה עד שנתיים בתכנית הגרעין הרי שמה שראינו בנתנז הוא רק חלק מקמפיין חבלה רחב יותר שמתמקד בשורה של מתקנים, חלק מ"שרשרת אספקה" של מתקנים מעל לקרקע, שניתן לפגוע בהם ובאמצעים שאינם תקיפה רועשת אווירית.

מהי שרשרת אספקה?

שרשרת אספקה או "רשת לוגיסטית" היא מערכת מתואמת שהקימו האיראנים ומתבססת על ארגונים, אנשים, פעילויות, מידע ומשאבים המעורבים באספקת מוצר או שירות חיוני לפרויקט הגרעין. במקרה של המתקן בנתנז מדובר על רכישת חומרים ותשתיות תמיכה חיוניות כדג': מכשירי מדידה מדויקים, מנועי צנטריפוגות  וחומרי גלם שונים לייצור והרכבה של צנטריפוגות.

מרכז הצנטריפוגות בנתנז תומך באלפי הצנטריפוגות מהדור הישן, שפרוסים בחלקו תת הקרקעי של המתקן אך גם באלף וקצת הצנטריפוגות המתקדמות שהותקנו במתקן התת קרקעי בפורדו.

הערכה היא כי בפיצוץ איבדה איראן את יכולת התמיכה והפיתוח הסדרתי של צנטריפוגות מתקדמות מדור 6 ו-9 וכנראה גם כ-30 צנטריפוגות מתקדמות שנמצאו בשלב ההרצה והיו אמורים לעבור לאחד מאתרי הגרעין ולאפשר לאיראנים להכפיל בפרק זמן קצר את יכולת העשרת האורניום.

אורניום-238 הוא חומר גרעיני שעובר תהליך העשרה שבסופו מצטבר מספיק חומר ביקוע גרעיני לייצור תגובת שרשרת גרעינית. תהליך זה מחייב הפעלה של אלפי סרכזות (צנטריפוגות).

כדי לייצר אלפי סרכזות (צנטריפוגות) יש צורך ביבוא או ייצור מקומי של חומר הגלם המרכזי שהוא אלומיניום. האלומיניום עובר למפעלי מתכת או עיבוד שבבי עד שהוא מגיע בתצורה גלילית למרכז הצנטריפוגות בנתנז. במרכז נדרשים עוד מרכיבים אלקטרוניים וכל אלו חוסים ברשימת הסנקציות על איראן תחת ההגדרה "מוצרים דואליים", מוצרים שעלולים לשמש לצורך פיתוח נשק השמדה המוני.

מבצעי "עוקץ":

חלק גדול מהמוצרים האסורים לרכישה ע"י איראן נרכש בחשאי בזירות סחר אלקטרוניות כדג' עלי באבא" הסיני, ע"י חברות קש שאחריהם עומדים למעשה אנשי משרד ההגנה והלוגיסטיקה האיראני. בהמשך, יעשו המוצרים את דרכם ממחסני היצרן אל נמלי שינוע המטענים ובסופם אל מחסני האספקה של הארגונים התעשייתיים הביטחוניים באיראן.  ארה"ב פועלת לשבש יכולת זו באמצעות הטלת סנקציות על חברות שמזוהות עם פרויקט הגרעין והטילים ולפעמים גם באמצעים אחרים כדג' מבצעי "עוקץ".

מבצע "עוקץ", ממה שלמדנו מהמודיעין האמריקאי, הוא מבצע שבו מזהים דרישה שמקורה במנהל הרכש של משרד ההגנה האיראני ומוצאים לפועל מבצע עם תכלית מאוד ספציפית: פיתוי איש הרכש להגיע למדינת בסיס, הפללתו ומעצרו או לחלופין, ביצוע עסקה שמטרתה למכור למנהל הרכש האיראני, ציוד (מכשירי מדידה, מנועים ויחידות חשמל) "מזוהם" ברכיבי איתור או חבלה כך שניתן יהיה לעקוב אחרי מסלולו עד להטמעתו בתשתית שסומנה מראש והפעלת המטען שהוא נושא עימו באמצעות "מבצע גישה" בסייבר או בשליטה אחרת מרחוק.

אחד מהתסריטים שעלו בעקבות הפיצוץ במרכז הצנטריפוגות בנתנז הוא מבצע מורכב שנוהל לאורך מספר חודשים ותכליתו הייתה להחדיר למרכז הספציפי, באופן ישיר (סוכן) או עקיף (עוקץ), מטען ממולכד, בסמוך או כחלק מיחידת גיבוי חשמלית של המרכז, באופן שהפסקת חשמל מתוזמנת, תביא לשרשרת פעולות שבסופה פיצוץ הרסני.

בחלק מהזירות, דיווחו התושבים גם על הפסקות חשמל. אחת מאותן זירות שלא זכתה לתשומת לב, הייתה בעיר שיראז, בפיצוץ שאירע בתחנת שנאים שמספקת את החשמל גם לארגון תעשיות האלקטרוניקה של איראן, העוסק בפיתוח רכיבים ומכשירי מדידה מדויקים לתעשיית הגרעין כמו גם מערכות לניווט טילים. באיראן דיווחו כי הפיצוץ נגרם כתוצאה משינוי קיצוני בעומס שהופעל על השנאים של התחנה. תחנת הכוח בדרך כלל נשלטת ע"י מערכת בקרה שאמורה לווסת את ההספקים באופן שהמערכת לא תקרוס ובמקרה של שנאים, שלא יתפוצצו.

אלומיניום לייצור צנטריפוגות:

אחד מהחומרים המרכזיים ביותר לייצור צנטריפוגות הוא אלומיניום. מי שמנהל את מאמץ הרכש בעבור המרכז בנתנז הוא מוחמד פח'רי-זאדה שזוהה בסנקציות האמריקאיות כמי שעומד בראש קבוצה בשם TESA ועושה שימוש בחברות בת קדמיות לצורך יבוא חומרי גלם מסין ושימוש במפעלי ייצור וחיתוך ברחבי טהרן ואיראן לצורך העיבוד השבבי של הצנטריפוגות.

אלומיניום 6061-T6 נדרש על ידי איראן לייצור חלקי צנטריפוגה, אך גם לטילים ומרכיבים בפסי הייצור של תעשיות הרכב וזה מוביל אותנו לשני פיצוצים נוספים שאירעו בשבוע האחרון.

ב-7 ביולי מתרחש פיצוץ עץ בשטח מתקן בשם "ספאחאן בראץ" השייך לקונצרן הרכב האיראני "SAIPA". הקונצרן כפוף למשמרות המהפכה ועוסק לאחרונה בשת"פ עם משרד ההגנה האיראני. במפעל קו ייצור חלקי רכב שבקלות יכול לשמש גם לעיבוד אלומיניום שלא לצרכי תעשיית הרכב אלא לצרכים צבאיים.

מדובר באזור תעשייה שנמצא קילומטרים בודדים משני מחסנים חשאיים ששימשו את משרד ההגנה האיראני, האחד, האנגר להסתרת כספות "ארכיון הגרעין" ועוד מחסן שבו נפרקו קונטיינרים עם חומרים גרעיניים מתכנית הגרעין החשאית.

אתמול אירע פיצוץ במפעל חדש לייצור אלומיניום "SALCO" שאיראן השיקה רק לפני כחודשיים ומאפשר לה כעת להתגבר על הסנקציות החלות על ייבוא אלומיניום מסין וזאת באמצעות ייצור עצמי. את המפעל בנתה סין ונשיא איראן חסן רוחאני השיק אותו בעצמו. לא מין הנמנע שהאלומיניום שמיוצר במפעל אמור לספק גם את חומרי הגלם שעימם מייצרים האיראנים צנטריפוגות וחלקי טילים.