עמוד הבית / המזרח התיכון / איראן / מה בדיוק קרה הלילה במערב טהראן ? נראה שגם לתושבי טהראן לא בדיוק ברור.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מה בדיוק קרה הלילה במערב טהראן ? נראה שגם לתושבי טהראן לא בדיוק ברור.

אתמול התעוררה טהראן, לדיווחים על סדרה של פיצוצים ממערב לטהראן. מהדיווחים שלא גובו בתיעוד כלשהו, עלו עדויות על פיצוצים שנשמעו בסביבות השעה 02:55 בבוקר. בהמשך כבר עלתה הכחשה רשמית. אז מה אנחנו יודעים עד עתה? הבלוג מנסה לעשות קצת סדר.

אתמול התעוררה טהראן, לדיווחים על סדרה של פיצוצים ממערב לטהראן. מהדיווחים שלא גובו בתיעוד כלשהו, עלו עדויות על ארבעה פיצוצים שנשמעו בסביבות השעה 02:55 בבוקר, שעון איראן.

ברשתות החברתיות סיפרו על מה שנשמע כמו שיגור טילי נ"מ אולם לא זוהתה כל עדות לגרסה זו. האזור שבו נשמעו הפיצוצים מזוהה עם בסיסי טילים תת קרקעיים של משמרות המהפכה ומתקנים של ארגון התעשיות האוויריות של איראן, הכפוף למשרד ההגנה והחלל האיראני.

על המפה ניתן היה לסמן כ- 4 אתרים באזור שעל פי דיווחי הרשתות החברתיות נקשרו לפיצוצים:
האחד, בסיס בשם מוסטפא חומייני, שעל פי נתוני המועצה הלאומית להתנגדות איראן (NCRI), משמש לאחסון טילים והמזוהה גם עם ארגון התעשייה האווירית. הבסיס ניזון מתחנת משנה חשמלית, שעל פי הדיווחים, נפלה וגרמה להפסקת חשמל גם במספר אזורים סמוכים אחרים ובהם : מפקדת המבצעים של זרוע האוויר והחלל של משמרות המהפכה, סוללת טילים ויחידת בקרה אווירית השייכת למערך ההגנה האווירית של איראן. עוד אתר שהוזכר הוא מפעל של התעשייה הצבאית, העוסק תהליכי ייצור והרכבה של מנועים לטילים, בדומה למתקן במזרח איראן, שבו אירע פיצוץ עז ב-28 ביוני.

בהמשך הלילה נטען כי יתכן ומדובר בפיצוצים על רקע עבודות להקמת מנהרת דרכים אולם בהמשך טענו גורמי אופוזיציה כי מדובר במחזור של דיווח משנת 2018 וכי הממשל מנסה להסתיר את נסיבות הפיצוץ.

כך או כך, גם הפעם החלו הדיווחים בטענות על פיצוצים המלווים בהפסקות חשמל. בדיקה אגן אימתה כי באזור שבהם ניתן כי אירע פיצוץ, אכן קיימת תחנת משנה של שנאים מהסוג שראינו בסמוך לפיצוץ בשיראז, בפיצוץ בנתנז ולאחרונה גם בפיצוץ בתחנת הכוח באחווז.

העובדה כי משהו גורם לכשל מערכתי בשורה של תשתיות חשמל קריטיות, בזמן קצר כל כך ובסמוך למתקנים איראניים רגישים, מעלה את החשד כי איראן חווה מתקפות שחלקם יכול להתבצע גם דרך מימד הסייבר.

אינפו מאפ:

למתקנים חשיבות בשני מסלולים: בצהוב – מסלול פיתוח הטילים הבליסטיים ובאדום – מסלול השליטה על המרחב האווירי של איראן (במקרה של תקיפה אווירית).