עמוד הבית / המזרח התיכון / איראן / האם יתכן והפיצוצים שראינו בטהראן ובשיראז היו תוצאה של מתקפה בסייבר?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

האם יתכן והפיצוצים שראינו בטהראן ובשיראז היו תוצאה של מתקפה בסייבר?

האם יתכן והפיצוצים שראינו בטהראן ובשיראז היו תוצאה של מתקפה בסייבר ? שני פיצוצים החרידו, בליל חמישי, את שלוותם של תושבי שיראז וטהראן, בשני המקרים, מקור הפיצוץ היה בתחנת כוח מקומית אולם בטהראן הייתה זו יחידת כוח המשמשת מתקן שבו מפתחת איראן את מערך טילי הקרקע קרקע.

נקדים ונציין כי כל פיצוץ מסתורי בתשתיות איראניות ובטח צבאיות מושך את תשומת הלב של כל מי שעוקב אחר המלחמה החשאית שמנהלת ישראל, באמצעות זרועותיה המודיעיניים, ולעתים גם עם בנות בריתה, לצורך שיבוש פרויקטי הגרעין והטילים של איראן.

לאחרונה, סקרנות זו ניזונה בעיקר מתסריטים שעלו בעקבות מה שנראה כתחילתה של חזית לחימה בסייבר בין ישראל לאיראן, התבטאויות בנושא ע"י בכירים במערך הסייבר, צילומים מהענקת ציון לשבח ליחידה 8200 מפעולה מבצעית "פורצת דרך" שביצעה לאחרונה ועד תסריט דמיוני של הסדרה המדוברת "טהראן" העוסקת בסוכנת "מוסד" שצמחה ב- 8200 ונשלחת לטהראן במטרה לחדור ללב מערכת השליטה של חברת החשמל האיראנית ולשתק דרכה את מערך ההגנה האווירי של איראן.

ועכשיו נחזור לגרסת המציאות:

שני פיצוצים החרידו, לקראת חצות של יום חמישי, את שלוותם של תושבי שיראז וטהראן, שתים מהערים הכי מרכזיות באיראן. בשני המקרים, מקור הפיצוץ היה בתחנות כוח מקומיות, בשיראז – תחנת כוח חשמלית אזורית המופעלת ע"י "פראס אלקטריסטי" חברת הפצה הכפופה לחברת החשמל. במזרח טהראן היתה זו יחידת כוח המונעת בגז ומשמשת קומפלקס תעשייתי צבאי שבו מפתחת איראן את מערך טילי הקרקע קרקע (SSM).

הדיווחים אודות הפיצוצים המסתוריים החלו לצוץ בטוויטר החל מהשעה 23:21 ביום חמישי (שעון ישראל) בערבו של יום חמישי. הדיווח הראשון הגיע מהעיר שיראז ולפיו אירע פיצוץ באחת מתחנות הכוח החשמליות המספקת 230 קילוואט חשמל לעיר. הפיצוץ, כך נטען ואף תועד, נגרם ביחידת השנאים של תחנת כוח בשם מאלק הממוקמת ברחוב תבניר בעיר. סגן מנהל חברת החשמל האזורית סיפר כי הגורם לתאונה הוא "עומס יתר וחיבור פתאומי בתוך השנאים", מה שהביא לפיצוץ שנאי ולשריפה שפרצה בעקבות כך.

במקביל החלו תושבי טהראן ובעיקר תושבי שוכנת פרדיס החדשה הנמצאת במזרח, לצייץ תיעודי סטילס ווידאו ממזרח טהראן של מה שנראה כפיצוץ ענק בצורת פטריה גרעינית שמאירה את כל האזור.

ההיכרות עם אזור מזרח טהראן ובמיוחד בהקשריו עם התעשיות הצבאיות, אפשר לבלוג "אינטלי טיימס" לצאת כבר בשלב מוקדם בטוויטר עם הערכה כי הפיצוץ ככל הנראה קשור לאחד משני קומפלקסים ביטחוניים הנמצאים במרחב: הקומפלקס התעשייתי – צבאי של בסיס "פרצ'ין" או מתחמי פיתוח הטילים של חברות הבת של ארגון התעשיות האוויריות (AIO) של איראן הממוקמות בחוג'יר, צפונית לפרצ'ין.
התקשורת האיראנית הרשמית החלה להתייחס לפיצוץ רק בהמשך והסבירה כי מדובר בפיצוץ חוות בלוני גז המשמשת כתחנת כוח של מתחם אזרחי הנמצא בקרבת בסיס פרצ'ין.

ניתוח גיאו-חזותי של תיעודי הווידאו משכונת פרדיס אפשר לנו בהמשך למקם את הפיצוץ במתחם השייך למפעל תעשיות הטילים של חברת "שאהיד חמת" – הכפופה למשרד ההגנה והלוגיסטיקה של איראן (MODAL) ומופיעה ברשימת הסנקציות האמריקאית כמי שעוסקת בפיתוח נשק השמדה המוניי באמצעות תוכנית הטילים והחלל של משמרות המהפכה. החברה ואנשיה מזוהים לאחרונה גם עם הייעוץ והטכנולוגיות שמעבירה איראן לארגוני טרור כדג' החותים בתימן (טילים בליסטיים וטילי שיוט המאיימים על כל האזור ועל בסיסי צבא ארה"ב במפרץ) והחיזבאללה (פרויקט דיוק הטילים שמנסה איראן להקים על אדמת סוריה ולבנון).

בהמשך הגיעו גם צילומי הלוויין שאישרו את המיקום הכללי ואפשרו לזהות את המיקום המדוייק (ראו תצלום בתחתית המאמר).

העובדה כי הפיצוצים המסתוריים נגרמו במקביל, בתשתיות איראניות המופעלות ע"י בקרי שליטה (PLC) ואוטומציה (OT) שנשלטת דרך מרחב הסייבר, מעלה את הסברה כי אולי לא מדובר ב"מקריות" אלא בתקיפה מכוונת של גורם מדינתי שהחליט להעביר מסר דווקא בעת הזו. לארה"ב ולישראל יש את כל הסיבות והיכולות להיות אחד מאותם גורמים מדינתיים.

מהו המסר?

בחצי השנה שחלפה, התרחשה עליית מדרגה משמעותית בתדירות ובחומרה של מתקפות הסייבר בין איראן לישראל. זה החל במתקפת הסייבר של האיראנים על תשתיות המים בישראל והמשיך בפעולת תגמול שיוחסה לישראל על מחשבי נמל שהיד רג'אי באיראן, פעולה שהביאה לשיתוק שינוע מטעני הקונטיינרים בנמל הגדול ביותר באיראן.

בעבר דווח כי שתי המדינות החלו להפעיל כבר בשנת 2011, תולעת מחשב בשם "סטקסנט" שפגעה בתוכנית הגרעין האיראנית, באמצעות שינוי ההוראות במערכות בקרה תעשייתיות מסוג SCADA ששולטות בצנטריפוגות ולהאיץ באמצעותם את עבודת חוות הצנטריפוגות במתקן העשרת האורניום בנתאנז עד שהתחממו ונהרסו.

רוה"מ ישראל הכריז רק השבוע, במעמד שר הביטחון, כי ישראל תפעל בכל דרך על מנת לשלול מאיראן את הרצון להתבסס בסוריה ובמסגרתו גם את היכולת לסייע לחיזבאללה בפרויקט דיוק הטילים המאיימים על העורף האזרחי ועל אתריה האסטרטגיים של ישראל.

אזור הפיצוץ – טהראן