עמוד הבית / המזרח התיכון / איראן / פעילות "כוח קודס" באפריקה נחשפת (חלק ב')
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

פעילות "כוח קודס" באפריקה נחשפת (חלק ב')

ביולי 2019 חשפנו, בעקבות דו"ח שעלה ברשת, כי "יחידה 400" ב"כוח קודס" האיראני פרסה באפריקה רשת טרור במטרה לאסוף מודיעין, לפגוע ביעדים מערביים ולפעול להפיכות צבאיות במדינות אפריקאיות ובהן גם סודאן. לאחרונה נחשפה תשתית טרור נוספת שהופעלה בניז'ר.

"יחידה 400" היא אחת מיחידות פיגועי החוץ המרחביות של "כוח קודס". היחידה כפופה ישירות למנהיג העליון, אייתוללה חמינאי ופעילותה כוללות ביצוע פיגועי טרור ובצד זאת ארגון, אימון, ציוד, מימון והכוונה של התארגנויות מהפכניות במדינות בחצי האי ערב ובאפריקה. מפקד היחידה הוא כאמור חאמד עבדללאהי,המשמש בפועל כראש מערך המבצעים המיוחדים של משמרות המהפכה ברחבי העולם. סגנו הוא מג'יד עלוי, סגן שר המודיעין לשעבר.

היחידה מגייסת את פעיליה בחסות כנסי תרבות ודת על אדמת איראן ובהמשך מאמנת אותם על אדמת סוריה, לבנון ועיראק. המגויסים הם אזרחים ממדינות היעד או ממדינות בסיס שמהן מאכוונים האיראנים את פעילויות המודיעין והטרור.

בשנה האחרונה זוהו שניים מאותם מאכווני טרור בכירים. אחד מהם הוא  עלי פרהון ("שהבי"), בכיר ביחידה שהצליח למסד קשרים חשאיים עם ראשי מיליציות אפריקאיות במטרה שיפעלו, בתמורה לכסף ואמצעי לחימה, באמצעות פעולות טרור כנגד יעדים מערביים ובם גם ישראליים, להפיל משטרים העוינים את איראן ובהן סודאן שניתקה את יחסיה החמים עם איראן ומספר מדינות שהחלו לחמם את קשריהן עם ישראל כדג' צ'אד.

במסגרת תשתית זו ניסתה איראן לחבל בביקור הממלכתי שערך רוה"מ נתניהו בצ'אד בתחילת 2019.

לאחרונה נחשפה תשתית טרור נוספת שהופעלה בניז'ר לפעילויות שונות ברחבי אפריקה וסימנה לעצמה יעדים מערביים, סעודים, אמריקאים ואירופיים. את התשתית הקים תושב ניז'ר ​​בשם עלי מוחמד אל-חסן, נכס בכיר, שנעצר ונחקר לאחרונה.

בחקירתו הודה כי גויס והופעל על ידי בכיר ב"יחידה 400" בשם איידין סאלאהלו.  לצורך משימות גיוס פעילים מקומיים וביצוע תצפיות על יעדים מערביים כמו גם על דיפלומטים סעודיים. מתוקף תפקידו, היה זה אל-חסן שחיבר את היחידה אל איסמעיל ג'ידה, בכיר במיליציית סליקה, שגם נעצר ונחקר בנוגע לפעילות כוח באפריקה, ועדותו פורסמה לראשונה בבלוג "אינטלי טיימס".

לצורך הפעלתו, השתמש אל-חסן, במהלך השנים, בדרכונים מזויפים ובהם גם כאזרח סודאני, שהופקו לו על ידי האיראנים ושימשו אותו לפעילותו במרכז אפריקה אך גם לביקורים שערך ביולי וספטמבר 2017 בלבנון. עובדת ביקורו בלבנון מעידה על שת"פ בין "יחידה 400" לארגון החיזבאללה. והתמיכה שהאיראנים מקבלים לצורך משימתם, באימונים ואף בסיוע לוגיסטי במדינות הבסיס.