עמוד הבית / המזרח התיכון / איראן / מה אנחנו יודעים על יורשו של קאסם סולימאני?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מה אנחנו יודעים על יורשו של קאסם סולימאני?

שם מלא: איסמעיל קאאני אכבר נז’אד תפקיד אחרון: סגן מפקד כוח קודס תאריך לידה: 8 באוגוסט 1957 עיר הולדת: בונז’ורד , צפון מחוז ח’וראסאן (כ -250 ק”מ צפונית למשהד). מספר הדרכון: D9003033, D9008347

אתמול התבשרנו כי המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, מינה את תא”ל איסמעיל קאאני כמפקד “כוח קודס” של משמרות המהפכה, במקומו של הגנרל קאסם סולימאני, שנהרג בתקיפת מל”ט בשדה התעופה של בגדאד. חמינאי הדגיש כי “הפקודות לכוח (קודס) נותרות בדיוק כפי שהיו בזמן הנהגתו של השהיד סולימאני” וקרא לחברי הכוח “לשתף פעולה עם המפקד החדש ולאחל לו שגשוג, קבלה והדרכה אלוהית.”

קאאני משרת במשמרות המהפעה מאז 1982. הוא נלחם ונפצע במלחמת איראן-עירק ועם תום המלחמה מונה למפקד אוגדת “נאסר”. בסביבות 1992 היה מעורב בדיכוי התסיסה באזור משהד ושנים בודדות לאחר מכן כבר מונה לעמוד בראש החיל האזורי של “כוח קודס”, האחראי על אפגניסטן ופקיסטן (חיל אננסאר). במסגרת תפקידו פיקד על הפעולות המיוחדות של הכוח באפגניסטן.

מאז סוף שנות התשעים הוא משמש בתפקידי מטה מרכזיים ובהם אגפי התכנון והחטיבת לאבטחת מידע (מודיעין נגדי) של “כוח קודס”.

קאאני הוא אחד מ -24 בכירים במשמרות המהפכה שיצאו בדרישה מהנשיא ח’אתמי, ביולי 1999, בעקבות הפגנות הסטודנטים באוניברסיטת טהראן, לפעול באופן נוקשה כנגד המפגינים.

מאז מאי 2006 שימש באופן בלעדי כסגן מפקד “כוח קודס”. כחלק מתפקידו, הוא מעורב בכל פעילות בניין הכוח של “כוח קודס”, נציגו של סולימאני במועצה לביטחון לאומי ומעורבות בתכנון מבצעי היחידות הלוגיסטיות של הכוח ובהן תכנון פעולות יחידות “190” ו-“140” להברחת אמצעי לחימה ופעולות למימון הארגונים והמיליציות הנתמכות ע”י משמרות המהפכה, כולל גורמי טרור באפגניסטן, לבנון (חיזבאללה) ובמקומות אחרים.

קאאני היה מעורב גם בהברחת אמצעי לחימה לגורמים בגמביה, כפי שנחשף בניגריה באוקטובר 2010. קאאני הודה בראיון לסוכנות הידיעות ISNA, במאי 2012 כי איראן מסייעת למשטר הסורי במאבקו נגד המורדים.

שלישי משמאל ( לצד בכירי המועצה לביטחון לאומי של איראן)

קאאני נחשב כבעל קשרים נרחבים במשמרות המהפכה ומוערך על ידי המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי. מחלקת האוצר של ארה”ב הטילה עליו סנקציות בגין מעורבותו בטרור ובדגש על מעורבותו בהברחת אמצעי לחימה והעברת כספים לארגוני טרור ברחבי העולם.

באוקטובר 2017, קאאני, הצהיר כי “מאז ניצחונה של המהפכה האיסלאמית (בשנת 1979), מעולם לא התכוונו (האיראנים) לנהל מלחמה נגד מדינה כלשהי, אך ההתנשאות העולמית (ארה”ב) והסטוגות שלה תמיד חיפשו קרב,” עוד הוסיף כי “אנחנו לא מברכים על מלחמות אבל אם מישהו יפלוש למדינה שלנו, הוא ילמד שיעור שלא יחשוב אפילו על תוקפנות (נגד איראן)”.

נאום זה מייצג חלק מ”תפיסת הלוחמה” של מפקד “כוח קודס” החדש, שמרבית מחייו הצבאיים הוקדשו לבניין הכוח והגנת גבולות באמצעות פעולות חוצות גדר אך פחות לשליחת זרועות והתבססות בעומק מדינות לצורכי מלחמה .