אינטלי טיימס

נחשף לחיסול: בהא’א אבו אל-עטא

215

בימים האחרונים ייחשף הציבור לגרסאות שונות אודות הדרך שאפשרה למערכת הביטחון לשים ידה על מי בהא‘א אבו אלעטא , מפקד החטיבה הצפונית של הג’יהאד האסלאמי בעזה.

הפעולה לחיסולו של אל עטא הומלצה חודשים קודם, על ידי מערכת הביטחון, והבשילה לאחר שכל הניסיונות להרתיעו באמצעות חשיפתו והרתעתו דרך התקשורת נכשלו. בהמשך נדונה ואושרה התכנית “חגורה שחורה
בקבינט לאחר שצה”ל והשב”כ זיהו חלון הזדמנויות לביצוע הפעולה.

סגן שר הביטחון, ח”כ אבי דיכטר, מי שכיהן כראש השב”כ ועד לאחרונה גם ישב בראש ועדת חוץ וביטחון, חשף השבוע בראיון לתקשורת כי ההחלטה על חיסול אל עטא הבשילה בעקבות טעויות שביצע בהתנהלותו התקשורתית וזאת למרות מאמצו להסתתר.

כחודש ימים לפני חיסולו, כבר התקבלה במטה הכללי ההחלטה לגבש אופציה לסיכולו הממוקד, בעקבות שורה של שיגורי רקטות מרצועת עזה לישראל. ההערכה במערכת הביטחון הייתה שהג’יהאד האסלאמי, ינצל את המצב הפוליטי בישראל כדי להעלות את גובה הלהבות. אחד מרגעי השיא נרשם כשאל עטא הורה לאנשיו לשגר מטח רקטות אל עבר אולם אירועים באשדוד שבו נכח רוה”מ נתניהו בערב ה-10 בספטמבר, במסגרת עצרת בחירות, תוך שהוא מנצל את העובדה כי הועברה בשידור חי ברשתות החברתיות.

דיכטר כאמור לא ציין רגע ספציפי שסייע להגיע אל אל עטא אולם ניתוח שערך הבלוג “אינטלי טיימס” מצא כי אל עטא התנהל באופן תקשורתי למדי לאדם שנמצא “על הכוונת” ואף נהג להשתמש בטלפון הנייד שהחזיק ברשותו כסוג של מחשב נייד.

עוד עלה בתחקיר כי התפנית בבניית “חלון ההזדמנויות” החלה אולי כבר לפני כחודש, בעת שמיקם עצמו בערב ה-14 באוקטובר חוצה את מעבר רפיח בחזרה ממפגש משלחת הג’יהאד האסלאמי ׁבקהיר (בנוכחות מנהיג הארגון זיאד נחאלה) עם המודיעין המצרי.

אולם נכנסים – מעבר הגבול בין רפיח למצרים

בעקבות הביקור, העבירו המצרים, ב-18 באוקטובר, לרצועת עזה כ-80 אסירי ג’יהאד אסלאמי שהיו כלואים במצרים באשמת חברות בארגון טרור. השחרור התאפשר בתמורה להתחייבות אישית שנתן כמפקד החטיבה הצפונית, לחדול מטפטוף רקטות ופעולות אחרות כנגד יעדים בישראל ובכך לאפשר למצרים להשלים את הסכם ההסדרה בין החמאס לישראל. ההבטחה שניתנה תתברר בהמשך לבכירים המצריים כחסרת כיסוי ותשפיע כנראה על הלך רוחם לגביו בהמשך.

ב-29 באוקטובר מיירט חיל האוויר כלי טיס שמזוהה כשייך לאחד מארגוני הטרור ברצועה. בצה”ל לא נקבו בשם הארגון אך ציינו את הגובה החריג בין העשרת אלפים רגל שבו טס מעל הרצועה, מה שמלמד על משימת איסוף מודיעין מבצעי על ישובים וכוחות צבא הנמצאים בעוטף עזה.

ב-2 לנובמבר, אושרה בקבינט ההחלטה על הוצאתה לפועל של תכנית “חגורה שחורה” לאחר שהצטברו בידי מערכת הביטחון ידיעות על כך שהג’יהאד האסלאמי בהובלת אל עטא ממשיך לפעול במטרה להוציא לפועל מתווי תקיפה כנגד יעדים ישראליים.

ב-2 בנובמבר 2019 אישר הקבינט המדיני-ביטחוני את תכנית “חגורה שחורה” של צה”ל והשב”כ להרוג את אל-עטא בעקבות מעורבותו בפיגועים רבים והכנותיו להוציא לפועל פיגועים נוספים. השב”כ ואמ”ן אספו מודיעין ואיתרו את מקום המסתור שלו. מערכת הביטחון המתינה לחלון הזדמנויות שבו אל-עטא יהיה ללא אזרחים סביבו כמגן אנושי.

זירת הסיכול

ב-12 בנובמבר 2019, בשעה 4:00 לפנות בוקר, תקף חיל האוויר הישראלי את חדר השינה בו שהה יחד אל עטא עם אשתו ושניהם נהרגו בתקיפה. דובר צה”ל הדגיש כי התקיפה לא מהווה חזרה למדיניות זו, והריגתו של אל-עטא נעשתה רק משום שהיה מדובר בפצצה מתקתקת. ההחלטה לחסלו, סביר שלקחה בחשבון את גם את תגובת מצרים ועמדת החמאס.

עמד מאחרי תכנון ירי הרקטות אל עבר עצרת הבחירות של רוה”מ נתניהו באשדוד

Comments are closed.

error: Content is protected !!