עמוד הבית / המזרח התיכון / איראן / בעקבות סוכני המודיעין האיראני – מרכז אירופה והבלקן
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

בעקבות סוכני המודיעין האיראני – מרכז אירופה והבלקן

במשך תקופה ארוכה, ניתח הבלוג "אינטלי טיימס" עשרות פרופילים של סוכנים איראניים שפועלים או פעלו במסגרת מערכי הרכש הביטחוני, משרד המודיעין וזרוע הפיגועים של "כוח קודס". התוצאה - סקירה מקרוב, לעתים דרך העיניים של הסוכן האיראני, החל משלב הגיוס דרך בניית הכיסוי, ההשתלבות במדינת הבסיס והגיחות התקופתיות אל טהראן וממנה למבצעי איסוף ותקיפה במדינות היעד.

במהלך נובמבר 2018 ערכה משטרת אלבניה מסיבת עיתונאים אשר במהלכה הציגה תרשים של תשתית שפרסה יחידה 840 של "כוח קודס" באלבניה. מדובר ביחידה חשאית המיועדת לסכל גורמי אופוזיציה ואנשי קשר מערביים.
מפכ"ל המשטרה האלבנית, ארדי ווליו, אמר כי "כוח קודס" של משמרות המהפכה הפעיל "תא טרור פעיל" שנועד לתקוף חברים של ה"מוג'הדין ח'לק" הפועלים באלבניה. המפכ"ל האלבני לא פירט לגבי יעדי תא הטרור או אם בוצעו מעצרים אך ציין כי מדובר באותה תשתית שניסתה לפגוע באירוע חגיגת השנה הפרסית שאירגנה האופוזיציה האיראנית בעיר טירנה, בסוף מרץ 2018.

באירוע נכחו: הגב 'מרים רג'אווי, נשיאת המועצה הלאומית להתנגדות איראן (NCRI), ראש העיר רודי ג'וליאני ונכבדים נוספים מאירופה וארה"ב, וכן בכירים אזוריים ממחנה אשרף 3 של ארגון "המוג'אהדין ח'לק" (MEK).

ב-23 במרץ 2018, נעצרו בעיר טירנה שבאלבניה, שני פעילי מודיעין איראניים בעת שעסקו בצילום "המרכז העולמי של בקטאשי", רגע לפני שהיה אמור לארח את חגיגות ה"נוארוז" (השנה הפרסית החדשה) של האופוזיציה האיראנית. שני הסוכנים (שזוהו בראשי התיבות F.Z + S.M), שהיו בגילאי ה-50 והשישים, הסבירו שהם עיתונאים אך המעקב והמעצר התאפשרו, על פי האלבנים, אודות למידע שהעביר גורם מודיעין זר ידידותי . השניים הגיעו מספר ימים קודם למעצר, דרך שדה התעופה הבינלאומי ועברו את נקודת הבידוק הביטחוני ללא שום בעיה.

הגעתם התבצעה במקביל לביקורו של סוכן מודיעין איראני שזוהה בשם אלירזה נג'ה סחזאדה יליד 1974.
הבלוג "אינטלי טיימס" התחקה אחר המסלול שעבר הסוכן ומצא כי גויס ע"י המודיעין איראני והשתקע באוסטריה. את ההגעה לאלבניה הוא באזור ה-19 במרץ באמצעות דרכון אוסטרי מס' K1250382 על שם ארווין ארם – חלק מסיפור כיסוי של חבר בארגון "המוג'הידין חלק".

סחזאדה התבסס באוסטריה עם משפחתו, בנה לעצמו מסגרת חברתית המורכבת מגולים איראניים ומקומיים וחיי הקהילה שניהל כללו ביקור קבוע במועדונים לריקודים סלוניים, בהם הפגין כישורי ריקוד ויחסים בין אישיים. במשימות החוץ כבר אימץ מראה מתאים כשהוא נוטה לעטות על עצמו כובע קסקט ומשקף ולתעד עצמו בסביבה אליה נשלח במטרה לאסוף מודיעין.

את התקיפה היו אמורים לבצע שכירי חרב מאנשי ארגון פשע טורקי הנשלט ע"י עבדאלסם תורגוט, מבריח סמים טורקי שכבר נכלא באלבניה בשנת 2011 באשמת הברחת טון הרואין. תורגוט נמלט מאלבניה, חזר לטורקיה, באמצעות דרכון מזויף והמשיך להפעיל רשת שעוסקת בהברחות אדם, נשק וסמים . הרשת הקימה מסלול הברחות סמים המחבר בין מדינות הבלקן ואזרבייג'ן למערב אירופה כשהוא חוצה מעברי גבול כדג' טורקיה ובולגריה. מעברים שבהם נעצרו ונחקרו בשנה האחרונה שורה של איראנים עם דרכונים מזויפים.

את הקשרים עם הארגון של תורגוט בנה עבדולקהאלג מאלק זדה – סוכן איראני בכיר, יליד 1979, שמחזיק בדרכון איראני וכבר הספיק לשרת במלזיה ועומן, בטרם הוצב באנטליה שבטורקיה.

מאלק זדה הוא במקורו בן מחוז סיסטן ובלוכיסטן (דרום מזרח איראן). למרות שפוטר מתפקידו כמנכ"ל של קואופרטיב גרר סבץ (טאר ירוק) בצ'בהאר, גויס ע"י המודיעין האיראני בזכות התמחותו בסחר בינלאומי והוצב במלזיה – אחת ממדינות המפתח של המודיעין האיראני בדרום אסיה. בהמשך הועבר לשלוחת המודיעין האיראני במוסקט, עומאן החולשת על דרכי השייט מהמפרץ וכן על צירי הברחות קרקעיים לתימן השכנה. בהמשך הועבר לטורקיה והתמקם באנטליה תוך שהוא עושה שימוש בסיפור כיסוי של עובד חברת "פטרו-פארס".

הבלוג מצא כי הסוכן הוותיק פעל מאנטליה שבטורקיה דרך חברת קש שתפקידה היה גם לשמש כיסוי לשינוע סחורות ואמצעים בין מדינות הבסיס למדינות היעד, הלבנת כספים מכספי סמים לצורך מימון פעילויות ובאמצעות שירותי חלפנות כספים, שירותי השכרה ומכירת רכבים, ניהול בתי אירוח ועד שימוש בנתיבי שינוע לצורך הברחות קרקעיות וימיות של אמצעים דרך הנתיב הפלילי שיצרו עבורו אנשי ארגון הפשע הטורקי . בנובמבר 2017 ביקר גם בטהראן לפגישות תדרוך עם אנשי "כוח קודס, כחלק מתכנון ניסיון הפיגוע שנקבע להתבצע כמה חודשים לאחר מכן. במקביל הקים חברת סחר בינלאומית בשם "מלק פטרול" ודרך תחומי פעילותה נבנתה התשתית הלוגיסטית והמבצעית עבור ניסיון ההתקפה הכושל באלבניה במרץ 2018 אך לא רק אלא גם בסיס שישמש את ,כוח קודס" למבצעים אזוריים נוספים ובהם גם יכולת שינוע אמצעים וטכנולוגיות לסוריה השכנה. תשתית זו כללה: ערוצי תקשורת ע"ג הרשת באמצעות הקמת אתר מכירות פיקטיבי וחשבונות בפייסבוק ובטלגרם להעברת מסרים באופן מוצפן.

בדיקת הבלוג "אינטלי טיימס" מעלה כי כל הארבעה שחשפה המשטרה האלבנית, ניהלו חיי שיגרה עד לימים האחרונים. אחד מהם, המתגורר בווינה, אוסטריה, הפסיק את פעילותו ברשת מספר ימים קודם לחשיפה ויתכן וכבר נעצר לחקירה, שניים מחברי הרשת מתגוררים בטורקיה והאחרון "פיימן" – ראש המרחב ביחידה 840 של "כוח קודס" יושב במטה אגף המודיעין של משמרות המהפכה בטהראן.

הציר שעליו פעלו חברי תשתית הטרור של "פיימן":

תיעד עצמו בזירת "הפשע" – טירנה, אלבניה 03/2018