עמוד הבית / טרור / חיזבאללה / ירדנית ממוצא פלסטיני, עצורה מאמצע אוגוסט בחשד שסייעה לחיזבאללה לגייס סוכנים בגדה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

ירדנית ממוצא פלסטיני, עצורה מאמצע אוגוסט בחשד שסייעה לחיזבאללה לגייס סוכנים בגדה

חבא לבדי, אזרחית ירדנית בת 32 ממוצא פלסטיני, נעצרה במעבר אל-כרמה (גשר אלנבי) ב-20 באוגוסט, בדרכה מירדן לגדה המערבית להשתתף בחתונה בעיר שכם. לבדי דוחה את הקשר לחיזבאללה אולם מניתוח פעילותה, ע”י הבלוג “אינטלי טיימס”, ברשת החברתית, ניתן להבין מדוע בשב”כ בחרו לעצרה.

חבא לבדי, אזרחית ירדנית בת 32 ממוצא פלסטיני, נעצרה במעבר אל-כרמה (גשר אלנבי) ב-20 באוגוסט, בדרכה מירדן לגדה המערבית להשתתף בחתונה בעיר שכם. לבדי דוחה את הקשר לחיזבאללה אולם מניתוח פעילותה, ע”י הבלוג “אינטלי טיימס”, ברשת החברתית, ניתן להבין מדוע בשב”כ בחרו לעצרה.

לבדי דוחה את ההאשמות, ועורך דינה אומר שלמרות חקירתה הנוקשה, טרם הוגשו נגדה אישומים ומעצרה הוארך הודות לצו מנהלי.

אז מה למדנו על קשריה עם החיזבאללה מפעילותה הגלויה ברשת? חבא פעילה פלסטינאית, קשרה עצמה בשנה האחרונה, בחשבון הטוויטר האישי שלה, ללבנונים המזוהים עם ארגון החיזבאללה ובהם עם זיינב מורנייה (אחותו של עימאד מורנייה) ועוד דמויות הפועלות בחסות רשת “אל מנאר” ( עלי שוהיב ) והזרוע הצבאית של החיזבאללה.
בנוסף, הביעה הזדהות עם סמלי הארגון ומטרותיו, תוך שהיא מעלה תמונות שלה על רקע דגל חיזבאללה ותמונה ראשית של עימאד מורנייה.

מתחומי המעקב שלה והציוצים בחשבון הטוויטר ניתן גם ללמוד תמיכתה בטרור העממי בירושלים וברחבי הגדה המערבית, על זיקה למפלגה הלאומית סוציאלית הסורית (SSNP) בטריפולי וממנה כנראה גם לקשרים עם ארגון “החזית העממית לשחרור פלסטין” ארגון טרור פלסטיני סוציאליסטי שמשרדיו יושבים בסוריה, בלבנון ובירדן.

ירדן משמשת ציר גישה לגדה ואת סניף החזית העממית לשחרור פלסטין מנהלת לילה חאלד, מחבלת ופעילה בארגון זה 50 שנה. חאלד חטפה מטוס TWA ב-1969, והייתה מעורבת ב-1970 בניסיון חטיפת מטוס אל-על. חאלד מקדמת BDS, לרבות גיוס כספים למטרה זו בעודה ממשיכה בפעילות טרור ובקשרים עם גורמי טרור גם בעשור האחרון.
חאלד היתה גם בקשר עם חבר הארגון מוסטפא עוואד, שפעל לשחרור מחבלים מהכלא הישראלי תחת הכסות של ארגון “זכויות אדם” בשם “סאמידון” ונעצר ביולי 2018 ע”י השב”כ בעת שחצה את מעבר אלנבי, באשמת חברות בארגון טרור ואימונים צבאיים שעבר בארגון הטרור הלבנוני חיזבאללה.

המעצרים האחרונים של השב”כ מעידים על התקרבות ארגוני הטרור הפלשתיניים לציר השיעי בכלל ולחיזבאללה בפרט. זאת, לרבות הקצאת משאבי חיזבאללה ומתקניו לטובת אימונים והכשרות של פעילי טרור פלשתינים המוכשרים בלבנון לטובת קידום טרור.

בראיית חיזבאללה, היתרון הבולט לגיוס תושבי השטחים וערביי ישראל בפרט הוא בעצם היותם אזרחים, הנהנים מחופש תנועה ונגישות ליעדים, כולל יעדים ביטחוניים, מכירים את השפה והתרבות, מקיימים קשרים כלכליים וחברתיים עם ישראלים, והם נגישים גם ל”שטחים” ולחו”ל.

חיזבאללה מעודד גם הקמת חוליות בגדה, שיסייעו לו ב”יום פקודה”, אך המשימה הראשונה, והאסטרטגית בראייתו, היא הרחבת מאתר המגויסים שיאפשרו לו נגישות למידע על ישראל ואיסופו.