עמוד הבית / טרור / כוח קודס האיראני / אנשי טייסת הברחות האמל”ח של “כוח קודס” ומשמרות המהפכה נחשפים לראשונה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

אנשי טייסת הברחות האמל”ח של “כוח קודס” ומשמרות המהפכה נחשפים לראשונה

כחלק מהמשך ההתבססות של איראן באזור, היא מחמשת את המיליציות השיעיות שנמצאות תחת חסותה בלבנון, עיראק, סוריה ותימן, כמו גם ארגונים פלסטינים ברצועת עזה. כלי הנשק מועברים באוויר, בים וביבשה. מרבית כלי הנשק שנשלחים לסוריה (ומשם ללבנון) מועברים במטוסים צבאיים ואזרחיים איראניים, חלקם עם כיסוי מסחרי ובהם:

מטוסי מטען של חיל האוויר של משמרות המהפכה IRGC (איליושין 76), המשתמשים בכיסוי וזיהוי של חברת “סימורג ‘אייר”.

מטוסי מטען (איליושין 76) של חברת “פויא אייר” השייכת בפועל לחיל האוויר של משמרות המהפכה ומספקת כיסוי מסחרי להעברת נשק לסוריה ויעדים אחרים.

מטוסי מטען מדגם בואינג 747, 707 של חיל האוויר האיראני, טסים בחסות חברת “כספיאן אייר”.

מטוסי מטען של “כוח קודס” דגם בואינג 747 הפועלים תחת חברת הכיסוי “קשם פרס אייר”.מטוסי הנוסעים של “מהאן אייר” וחברות תעופה אזרחיות איראניות אחרות.

מרבית הטיסות יוצאות משדות התעופה המרכזיים בטהראן, לרוב משדה תעופה מהראבאד, בו שוכן בסיס חיל האוויר הצבאי האיראני ואזורי מטען מיוחדים להעברת אמל”ח של “כוח קודס”. חלק מטיסות העברת הנשק יוצאות גם משדה התעופה האימאם חומייני. העברות הנשק מבוצעות על ידי צוותי טיסה מנוסים היות ומדובר בפעילות רגישה. העברות האמל”ח מתבצעות באמצעות מתארי טיסה מיוחדים, תחת מעטה סודיות.

הטייסים וצוותי הטיסה מסכנים ביודעין אזרחים חפים מפשע באותם שדות תעופה אזרחיים שמולם הם פועלים ובנתיבי הטיסה הבינלאומיים שדרכם הם טסים.

אותם צוותי טיסה ומטוסים שמעבירים נשק עובדים גם בטיסות מסחריות ליעדים נוספים מחוץ לאירן. חלק מהטייסים שסיימו את שירותם הצבאי ממלאים תפקידים בחברות התעופה המסחריות האיראניות.

עשרות הטייסים וצוותי הטיסה שמבצעים את העברות הנשק נמצאים תחת מעקב מתמיד באיראן ומחוצה לה. להלן שמותיהם של טייסים בכירים המעורבים בהעברות הנשק:

שחרד קיאני

טייס בכיר במטוסי המטען של חיל האוויר IRGC (איליושין 76). מבצע בשנים האחרונות מאות טיסות מטען על ציר איראן לסוריה, כולל העברת נשק. תאריך לידה: 23 בספטמבר 1978.

דאוד בקתרי מרווילי

מפקד טייסת וטייס בחיל האוויר של IRGC – מטיס את מטוסי מטען של חברת פויא אייר (איליושין 76). הוא טס בשנים האחרונות מאות טיסות מטען מאירן לסוריה, כולל העברת נשק. תאריך לידה: 22 במרץ 1964.

ווליולה מוגהאם

טייס בכיר בחיל האוויר IRGC – מטיס את מטוסי המטען של חברת “פויא אייר” (איליושין 76). הוא טס בשנים האחרונות מאות טיסות מטען מאירן לסוריה, כולל העברת נשק. תאריך לידה: 04 באפריל 1978.