עמוד הבית / המזרח התיכון / איראן / השגרירות האיראנית באוסלו, נורווגיה הייתה מעורבת באופן ישיר בתכנון מזימת ההתנקשות בפעילי התנועה הבדלנית לשחרור אחואז בדנמרק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

השגרירות האיראנית באוסלו, נורווגיה הייתה מעורבת באופן ישיר בתכנון מזימת ההתנקשות בפעילי התנועה הבדלנית לשחרור אחואז בדנמרק

השגרירות האיראנית באוסלו, נורווגיה הייתה מעורבת באופן ישיר בתכנון מזימת ההתנקשות בפעילים של התנועה הבדלנית לשחרור אחואז על אדמת דנמרק. במסגרת הסיכול, נעצר בשוודיה עובד השגרירות, איראני בן 39 בעל אזרחות נורווגית שניהל את המעקב אחר היעדים בדנמרק בין התאריכים 25-27 בספטמבר.

השגרירות האיראנית באוסלו, נורווגיה הייתה מעורבת באופן ישיר בתכנון מזימת ההתנקשות בפעילים של התנועה הבדלנית לשחרור אחואז (ASMLA) המתגוררים בדנמרק. כך עפ"י גורמים המקורבים לחקירה שצוטטו בעיתון "א שרק אל אווסט".

כעת מתברר כי החשוד שנעצר ב-21 באוקטובר בעיר גטבורג שבשוודיה היינו עובד השגרירות האיראנית שהשתקע בנורווגיה לפני כ-10 שנים ופעל מאז במסגרת נספח התרבות של השגרירות במרכזים התרבותיים והדתיים הממומנים על ידי איראן, בכדי לעקוב אחר גורמי אופוזיציה איראניים.

במסגרת המזימה,הפעילו האיראנים את הסוכן בן ה- 39 שמחזיק גם באזרחות נורווגית כדי שינהל מעקב גם אחר פעילי הזרוע הפוליטית של התנועה הבדלנית היושבים בדנמרק. הסוכן ביקר בקופנהגן בין התאריכים 25-27 בספטמבר ותיעד את הפעילים ובתיהם בכדי שישמשו להכוונת חוליית החיסול. חשיפת פעילותו ומידע שהועבר על ידי המוסד הישראלי הביאו למחרת, ה-28 בספטמבר את גורמי הביטחון של דנמרק לנהל מרדף שהביא לסגירת כל הדרכים המחברות את דנמרק למדינותיה השכנות ושיאו במעצר רכב על הגשר המחבר בין קופנהגן לשוודיה ונורווגיה.

במהלך אותו מרדף, נעצר רכב מסוג וולבו שחור ובו שלושה חשודים. על פי דיווחים שונים, מדובר באיראנים שנתפסו עם אמצעי חבלה שהיו מיועדים לטובת הפיגוע שתוכנן כנגד שלושה מפעילי התנועה הבדלנית לשחרור אחוואז.

בתמונה: השגריר מוחמד חסן חביאללהזאדה שנכנס לתפקידו בדצמבר 2016.