עמוד הבית / המזרח התיכון / סוריה / נא להכיר: מערכת השו”ב שתאפשר לרוסיה לשלוט על כל המרחב האווירי של סוריה ומעבר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

נא להכיר: מערכת השו”ב שתאפשר לרוסיה לשלוט על כל המרחב האווירי של סוריה ומעבר

רוסיה החלה לספק את מערכות ה-S-300 החדשות למערך ההגנה האווירי הסורי אך אלו הן רק חלק מתפיסה מבצעית חדשה שבמרכזה מערכת שליטה בזמן אמת שרוסיה העבירה השבוע לסוריה ונחשפת כאן לראשונה.

ניתוח פרסומים ותמונות מפריקת המערכות הרוסיות בימים האחרונים מלמד כי רוסיה פורסת מערכת  שליטה ובקרה בשם “פנורמה” במסגרת “תפיסה מבצעית” חדשה לשליטה בזמן אמת על מרכיבי הכוח השונים במערך האווירי הפרוס בסוריה.

מדובר במעיין מערכת “צבא אוויר-יבשה” דיגיטלית שמרכזת באמצעות רשת תקשורת המנהלת, ממרכז שליטה ובקרה מרכזי את כל מערכות ההגנה האווירית, הבקרה הקרקעית והאווירית והלוחמה האלקטרונית לכדי תמונת קרב אחודה בניהול רוסי מרכזי באופן שיבטיח סנכרון ושליטה על כל המשימות המתנהלות ברגע נתון במרחב האווירי ובכך לאפשר לכוחות הרוסיים (המנהלים מבסיס חמימים את המערך האווירי וגם את התיאום עם כוחות זרים), לשלוט על מערכות הנ”מ הרוסיות הנמצאות בידי הצבא הסורי כמו גם על מערכות ה-S-300 שיועברו לידיהם.

הפיקוד של מערכת “פנורמה” על סוללות ה-S-300 וסוללות ה-SAM האחרות נעשה דרך מערכת שליטה ובקרה אוטומטית בשם “פוליאנה” המשמשת כתחנת הקישור לפיקוד ברמה העליונה (CP).

בכך למעשה יוכפף מערך ההגנה האווירי הסורי וסוללות ה-S-300 החדשות, גם אם הם ינוהלו ע”י צוותים סוריים, לפיקוד ושליטה רוסי ברמה העליונה שיוכל לשלוט על מכלולי השיגור ולמנוע יירוטים לא רצויים.

התמונה האווירית שתתקבל במרכז הבקרה של המערכת תורכב ממכלול רב של מערכות גילוי וסנסורים שרוסיה פורסת כעת ברחבי סוריה ותעניק לרוסים תמונה אווירית ברדיוס חופף של מאות קילומטרים.

לפני כשבוע צייצנו לראשונה כי רוסיה פורסת מערכות ל”א מתקדמות מתוצרת חברת KRET – חברת האלקטרוניקה הצבאית. המערכות הן מערכות חסימה אקטיביות שתוכננו להשתלב עם מערכת השליטה והבקרה החדשה ולאפשר לשבש יחידות בקרה והתרעה אוויריות, רדארים, מזל”טים, טילים אוטונומיים ואפילו תקשורת לוויינית ברדיוס של כ-300 ק”מ ויותר תוך זיהוי “עמית או טורף”.

קרון הבקרה והשליטה של מערכת “פנורמה”

 

תפיסת ההפעלה