אינטלי טיימס

נחשפה טביעת אצבע של המודיעין הצבאי הרוסי בישראל

3,031

חקירת פרשת הרעלת סקירפל בבריטניה ששיאה בחשיפת זהותם של סוכני המודיעין הצבאי הרוסי מגלה כי המודיעין הצבאי הרוסי פעל וכנראה פועל גם בישראל בכדי להוציא מבצעים מיוחדים הקשורים לאינטרסים המעניינים את הפדרציה הרוסית והעומד בראשה.

אתמול חשף אתר התחקירים “בלינגקאט” (Bellingcat) כי אלכסנדר פטרוב (מימין בתמונה), אחד משני הסוכנים הרוסיים שעמדו מאחורי ניסיון הרעלת המרגל הרוסי סרגיי סקירפל בסולסברי, בריטניה, ביקר במהלך יולי 2016 גם בישראל.

תחקיר שערך האתר בעקבות “פרשת ההרעלה” חשף כי הדרכון הרוסי ששימש את פטרוב, הופק באפריל 2016 (מסדרה שמספריה זוהו כעת ככאלו ששימשו גם סוכני מודיעין צבאי אחרים) ושימש אותו גם לצורך ביקור בקזחסטן ב-11 ביולי 2016, ביקור ממנו המשיך כנראה בטיסה לתל אביב ושהה בישראל עד ל-26 ביולי 2016 בטרם עלה על טיסה חזרה למוסקבה.

הבלוג “אינטלי טיימס” החליט לבדוק מה יכול היה לחפש המודיעין הצבאי הרוסי בישראל באותם הימים ? לאיזה מחלקה השתייך הסוכן? האם עסק בריגול צבאי או אולי נשלח לבנות “תיק חיסול” על אוליגרך מקומי שפוטין חפץ בחיסולו.

כדי להשיב על השאלה צריך להבין מהן המשימות שעליהם מופקד המודיעין הצבאי הרוסי. על פי ההגדרה, תחום הפעילות של מנהל המודיעין הצבאי של המטכ”ל הרוסי המוכר בשם גר”ו (GRU) הוא מבצעים מיוחדים לרכישת מודיעין צבאי ומבצעי סיכול / חיסול. הארגון מורכב מ-12 מנהלות והעיקריות הן: מנהלות מרחביות (אסיה, אירופה וכד’), מנהל למודיעין מבצעי, מנהל למודיעין אותות, מנהל לענייני נאט”ו, מנהל למטרות מיוחדות ומנהל לטכנולוגיות צבאיות.

מבצע ההרעלה של סקריפל ובתו בבריטניה שבו השתתף פטרוב, אחד מאותם שני סוכנים רוסיים שזוהו בבריטניה, נוהל כנראה ע”י אגף במודיעין הצבאי הרוסי הנקרא “המנהל למטרות מיוחדות” ומטרתו המיוחדת היתה להוציא לפועל משימת חיסול באמצעות רעל, של מרגל רוסי שערק לבריטניה.

באמצע יולי 2016, ביקר פטרוב כאמור בישראל. הביקור נערך מספר ימים לאחר שבישראל דיווחו על ניסוי מוצלח של “מנהלת חומה” הישראלית ומקבילתה האמריקאית במסגרת פיתוח מערכות ה’חץ’ ו’שרביט קסמים’. הניסוי הקשור לתחום הטכנולוגיות הצבאיות, בחן את האינטגרציה בזמן אמת ביו מערך ההגנה הרב-שכבתי הישראלי למערכות אמריקאיות תוך שיתוף פעולה הדוק מול פיקוד אירופה של צבא ארה”ב ומסגרת ברית נאט”ו.

יתכן ונשלח כדי לאסוף מידע באמצעות יכולות של המנהל למודיעין אותות בארגון המאפשר לפרוץ באמצעות “ריגול בסייבר” למחשבי מכוני מחקר כפי שהארגון ניסה לבצע אך לאחרונה בשווייץ במטרה לשבש או לעקוב אחר ממצאי החקירה שניהל מכון בינלאומי למניעת הפצת נשק בלתי קונבנציונלי על דגימות מהנשק הכימי “נוביצ’ק” ששימש להרעלת סרגיי סקריפל בעיר סולסברי שבבריטניה.

יתכן והגיע לישראל על מנת לאסוף מידע, באופן עצמאי או דרך סוכן מקומי, הקשור ליכולות הצבאיות של ישראל במסגרת מערך ההגנה האווירי בצפון (שסיכל לא אחת גם חדירת מזל”טים רוסיים),יכולות מבצעיות הקשורות למבצעי מודיעין ותקיפות שמנהלת ישראל במסגרת המב”ם בסוריה ועד מעקב אחר ביקורי הציים המערביים בחיפה.

אפשרות נוספת היא שנשלח במטרה לעקוב או לבנות “תיק חיסול” על אחד מהאוליגרכים שמצאו בית בישראל ונחשבים למתנגדיו של הנשיא פוטין. אחד מהם היה בוריס ברזובסקי, אוליגרך יהודי רוסי שגלה מרוסיה ונחשב ליריבו המר של הנשיא פוטין. ברזובסקי הרבה לבקר בארץ עד שנמצא מת במרץ 2013 בביתו בסרי ליד לונדון בבריטניה. מותו המסתורי הוסבר לכאורה על כך שהתאבד אולם שנים קודם טען כי פוטין מנסה להתנקש בחייו.

קציני הכוחות המיוחדים כדג’ פטרוב עוברים הכשרה במכון הפיקוד הגבוה לצנחנים בריאזאן, בעוד סוכנים בתחום מודיעין אותות עוברים הכשרה בתחום במכון ההנדסה הגבוה למודיעין אותות בצ’רפובץ.

בראש הארגון הנוכחי עומד כיום איגור ולנטינוביץ’ קורובוב, שהתמנה על ידי ולדימיר פוטין בפברואר 2016 לאחר ששימש קודם לכן כראש המודיעין האסטרטגי הצבאי.

Comments are closed.

error: Content is protected !!