עמוד הבית / טרור / החזית העממית לשחרור פלסטין / פרטים חדשים על פעיל "החזית העממית" שנעצר על ידי השב"כ ואומן על ידי החיזבאללה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

פרטים חדשים על פעיל "החזית העממית" שנעצר על ידי השב"כ ואומן על ידי החיזבאללה

האם פעיל החזית העממית שנעצר על ידי השב"כ שייך לחולייה שתיכננה לפגוע ברה"מ? תחקיר הבלוג "אינטלי טיימס" חושף את הפרופיל המלא של מוסטפא חאלד עוואד

תחקיר "אינטלי טיימס"  חושף פרטים חדשים על פעיל "החזית העממית", מוסטפא חאלד עוואד שנעצר על ידי השב"כ במעבר אלנבי.

עוואד בן ה-36 הוא לבנוני ממוצא פלסטיני ממשפחה המתגוררת במחנה הפליטים עין אל חילווה שבמחוז צור בדרום לבנון. משפחתו נעקרה מכפר ליד עכו ונקלטה במחנה בשנות הארבעים.  עוואד שנולד במחנה, התחנך במסגרות של אונר"א והצטרף בנעוריו לתנועת החזית העממית.  בשנות העשרים עבר יחד להתגורר באופן בלתי חוקי בבריסל בה התגוררו בנים מחמולת עוואד אך בהמשך קיבל אזרחות בלגית במעמד פליט.

בבריסל החל לפעול משנת 2007 בעמותות שמזוהות עם ה"חזית העממית", ופועלות באמצעות עצרות ופסטילים לקידום "זכות השיבה" ושחרור אסירים" ובראשם אחמד סעדאת, מנהיג החזית העממית הכלוא בישראל. בריסל ובלגיה בכלל נחשבת מאוד נוחה להנבטת תאי טרור משום היותה מארחת קהילות גדולה של מהגרים מוסלמיים מלבנון, סוריה ועיראק ובשנים האחרונות זוהו בה בעיקר תאי טרור של הג'יהאד העולמי שפעלו בחסות מוסדות הדת.

על פי חקירת השב"כ, עוואד נעצר על ידי שב"כ במעבר אלנבי כשניסה להיכנס מירדן לישראל בתאריך ה-19 ליולי 2018. מחקירת שב"כ עלה כי עוואד פעל במסגרת "החזית העממית" מאז שנת 2010 והיה חבר בחוליה שחבריה פועלים ומתגוררים באירופה. עוואד עמד בקשר גם עם פעילי טרור מלבנון, סוריה, ירדן ואיו"ש.

בדיקת "אינטלי טיימס" מזהה אותו במקור כתושב מחנה הפליטים הפלסטינאי "עין אל חילוואה" שמנוהל שנים על ידי "ועדת התיאום הפלסטינית" שמאחדת מספר ארגונים פלסטינאים ובראשם החמאס, הג'יהאד האסלמי והחזית העממית. מי שמנהל אותם הוא חאג' אבו וואל זלזלי – מחזיק תיק פלסטין בחיזבאללה שמנהל את קשרי הארגון (פנים וחוץ) עם ראשי המחנות ונציגי הפלגים הפלסטינאים לצד תפקידו כראש "יחידת קשרי חוץ לאימונים צבאיים ומבצעים לוגיסטיים" של החיזבאללה המעניק סיוע בהכשרות צבאיות ואמצעים לקבוצות התנגדות שנתמכות על ידי איראן.

פעילותו של זלזלי  נקשרה גם לבכיר הזרוע הצבאית של החמאס במחנות, מוחמד חמדן, ששרד בתחילת השנה, ניסיון התנקשות בפתח חניון ביתו בצידון ועל פי הדיווחים עסק מול איראן והחיזבאללה בהקמת מיליציה צבאית פלסטינית שתשמש כ"חזית צפונית" נגד ישראל דרך מחנות הפליטים בדרום לבנון.

עוואד פעל בבריסל במסגרת שני ארגונים, האחד, ארגון 'סאמידון' שפועל לשחרורם של מחבלים עם דם על הידיים באמצעות עצרות תמיכה, הרצאות ופסטיבלים ברחבי אירופה (קופנהגן, בריסל, טולוז, לונדון, פריז, מילאנו, ברלין) ובמדינות ערב (ירדן, תוניסיה). בראש הארגון עומד איש "חזית העממית" גולה בשם חאלד ברכאת שבחשבון הפייסבוק מביע גילויי הערצה למחבלים מחמאס ותמיכה בפעולות הטרור העממי של פעילי "החזית העממית" ביהודה ושומרון כמו גם בשני הצעירים הפלסטינים (איימן אנאג'אר ומוחאד חמודה) שנמצאו מתים ליד בית קברות בעזה ב29 ביולי השנה ונטען כי חוסלו בידי ישראל.

 

בביקור במשרדי ארגון 'סאמידון' בבריסל (ב-10 בפברואר2016 )

 

אחת מאותן אורחות הארגון שביקרה בבריסל היא לילה חאלד, בכירה ב"חזית העממית"  שהשתתפה בחטיפת מטוס TWA ובניסיון חטיפת מטוס אל על בשנת 1970. חאלד נקשרה גם לחוליה שהתנקשה בשר רחבעם זאבי, בתגובה לחיסולו של מזכ"ל החזית העממית, אבו עלי מוסטפה והביעה בעבר עמדה ולפיה "אין קווים אדומים בחזית מול האויב" וזה כולל גם "מנהיגים ישראלים נוספים שימצאו על הכוונת של הארגון".

ביולי 2016 התראיין עוואד גם לתוכנית הבוקר של ערוץ אל-קודס של החמאס בהקשר להפגנה שהוא ארגן ברחוב המרכזי של מחנה עין אל-חלווה,למען התמיכה בבילאל קאייד, במסגרת יום הזיכרון העולמי לסולידריות למען האסירים פלסטינים. קאייד נעצר ב–2002, בעת האינתיפאדה השנייה, אז היה חבר בגדודי אבו עלי מוסטפא, הזרוע הצבאית של החזית העממית. הוא הורשע בשורת עבירות ביטחוניות, לרבות פיגועים וניסיונות פיגוע, ונדון ל–14 שנות מאסר וחצי. היה אמור להשתחרר ב-14.6 אך ביום השחרור הוציא הצבא צו למעצר מינהלי שישאיר אותו בכלא ללא אישום או משפט.

עואד בעת ביקור במחנה הפליטים הפלסטיני "עין אל חילוואה" בדרום לבנון

 

לילה חאלד מתגוררת כיום בעמאן ומוגדרת בשב"כ כמפקדת ה"חזית העממית" בירדן. שמה עלה בשנת 2011 כמי ששימשה כחוליית הקשר בין פעילי הטרור בגדה לדאוד מערה, בכיר במפקדת "החזית העממית" בדמשק וזאת לצורך מימון תשתיות טרור.

ביוני השנה  הותר לפרסום כי חוליה שהוכוונה ממפקדת "החזית העממית" בסוריה תכננה לחסל את רוה"מ נתניהו ואת ראש עריית ירושלים, ניר ברקת. החוליה נמצאה בשלבי תכנון ראשוניים בלבד וללא כסף וללא נשק אך לטובת קידום התוכנית, התכוונה התשתית להכניס לישראל פעיל טרור דרך ירדן. יתכן מאוד והמעצר של עוואד באמצע יולי קשור גם הוא לאותה תשתית שנפרסה על ידי מפקדות החזית העממית בסוריה וירדן.