אינטלי טיימס

נא להכיר: יחידה 210 במודיעין האיראני שמרגלת אחרי יעדים ישראליים ואחרים באירופה

רונן סולומון

1,749

מהקומה השלישית בשגרירות איראן בוינה נוהלה עד לאחרונה התחנה המרכזית של משרד המודיעין האיראני באירופה. התחנה מהווה מטה מרכזי לפעילות תחנות המודיעין והסוכנים של איראן באירופה כפי שעלה לאחרונה מדיווחי חקירת ניסיון ההתנקשות בגורמי האופוזיציה בפריז.

על הפעילות המודיעינית בנציגויות הדיפלומטיות האיראניות ברחבי העולם מופקדת יחידה 210 – יחידה חדשה יחסית במשרד המודיעין האיראני (VAJA). מדובר ביחידה שהיתה מוכרת עד היום כ”מחלקה 3″ .

איראן בחרה בווינה כבסיס לפעילותה כבר לפני שנים רבות. הסיבות קשורות בעיקר באופי הדיפלומטי המיוחד של אוסטריה כמארחת מרכזית של מוסדות בינלאומיים ובהם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כמו גם מיקומה בלב מערב אירופה.

וינה שימשה תפאורה למבצעי מודיעין רבים ובהם המעקב אחר נחום מנבר ופגישותיו החשאיות בוינה במלון “מריוט” עם סגן שר ההגנה האיראני ועד פרסומים זרים אודות מבצע המוסד שהביא את המודיעין המפליל בבניית כור הגרעיני בסוריה מחדרו של ראש תכנית הגרעין של סוריה בעת שהתארח בוינה.

אחד מהמרכזים שבהם זוהה לאחרונה בשם אסדוללה אסודי, ראש זירת אירופה ב”יחידה 210″ של המודיעין האיראני שפעל כמזכיר ראשון בשגרירות מתחנת היחידה שמוקמה בקומה השלישית של שגרירות וינה וממנה ניהל, החל משנת 2014, שורה של מבצעים על אדמת מדינות כדג’: אוסטריה, גרמניה, בלגיה, הולנד, צרפת וטורקיה.

מי שפיקח על אסודי וזוהה כעומד בראש היחידה הוא רזה אמירי מוגהדם (בתמונה), בכיר לשעבר במועצה האיראנית לביטחון לאומי שעסק בשנים האחרונות בעניינה האסטרטגיים של איראן וכעת הוא משמש כראש אחד מאגפים הכפופים ישירות לשר המודיעין של איראן, מחמוד עלווי.

היחידה מתמחה באיסוף מודיעין באמצעות דיפלומטים ונציגים תרבותיים המוצבים בנציגויות הדיפלומטיות של משרד החוץ האיראני ומפעילים רשתות של “תאים רדומים” ועסקי פרונט. אנשי היחידה אחראים בין היתר לספק את המודיעין המקדים והתשתיות הלוגיסטיות לסוכני “יחידה 400” של “כוח אל-קודס”- הזרוע הביצועית של איראן למבצעי חיסול ופיגועים כנגד יעדי אופוזיציה איראניים ומטרות ישראליות בחו”ל.

המידע המודיעיני הנאסף בתחנות המודיעין של איראן בשגרירויות אירופה נשלח דרך רשת תקשורת פנימית בשם “סמאנה פאג’ר” ומנוהלת על ידי יחידה שזוהתה במספר 170. בעבר, פורסמו מספר ניסיונות של ה”מוסד” להטמין אמצעי האזנה לגורמים איראניים. המקרה המפורסם הוא על מעצרם, בשנות ה-90, של אנשי המוסד בבניין שגרירות איראן בניקוסיה שבקפריסין.

בחודש האחרון הודתה ישראל כי המוסד הוא זה שחשף את המזימה האחרונה (של “יחידה 210”) להוציא לפועל מבצעי התנקשות כנגד גורמי אופוזיציה איראנית על אדמת צרפת. הסיכול, במקרה זה, נעשה בשיתוף פעולה עם גורמי מודיעין מגרמניה, צרפת ובלגיה ושיאו בעשרות רכבי ביון שהקיפו את רכבו של אסדוללה אסודי – ראש ההתארגנות האיראני  ועצרו אותו  בעת שתדלק באחת מתחנות הדלק על אחת האוטוסטרדות של גרמניה. במקביל, חשפה המועצה הלאומית של קואליציית האופוזיציה האיראנית (NCRI) פרטים חדשים על היקף הפעילות של המודיעין האיראני באירופה ובהם גם זיהוי ראשי תחנות המודיעין האיראני הפועלים כיום באירופה בברלין, גרמניה (עבאס ג’עפרי), פריז, צרפת (אחמד זריף עם השם הבדוי חמיד עבאדי) ו טיראנה, אלבניה (מוסטפא רודקי). לצד אלו נקשרה גם מעורבותם של דיפלומטים משגרירויות איראן בבריסל, אמסטרדם ואנקרה.

Comments are closed.