עמוד הבית / טרור / חמאס / המוסלמית בת ה-27 מטורקיה שנעצרה בישראל הייתה במגע עם פעילי חמאס
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

המוסלמית בת ה-27 מטורקיה שנעצרה בישראל הייתה במגע עם פעילי חמאס

היום צפוי היה בית המשפט לדון בהארכת מעצרה/אישומה של בת ה-27 מטורקיה שנעצרה ב-11 ביוני בחשד כי היתה בקשר עם פעילי ארגוני טרור. הבלוג "אינטלי טיימס" חושף כי מעצרה מגיע בעקבות קשרים שניהלה, לאורך תקופה, עם פעילים מתנועת החמאס וזאת עוד בטרם נחתה בישראל.

על פי המידע שנאסף ע"י הבלוג, אייברו אוזקאן, מוסלמית החברה בארגונים פרו-פלסטינאים,  הגיעה לישראל ב-8 ביוני במסגרת מסע דתי בן 4 ימים של קבוצה של כ-40 תיירים שביקרה בירושלים במסגרת חגיגת "ליילת אל-קדר", שחלה באחד מעשרת הימים האחרונים של הרמדאן. במסגרת זו עלתה לירושלים לבקר במסגד "אל אקצה".

זה אינו ביקורה הראשון ותחקיר שערך הבלוג מגלה כי כבר ערכה מסע דומה בין ה-20 ל-24 ביוני 2017 בו סיירה גם באתרים הקדושים למוסלמים ביפו, רמאללה, חברון וירושלים.

כבר באותה עת, ניהלה אוזקאן קשרים חברתיים, חלקם עם פעילים המזוהים עם ארגון החמאס באיסטנבול וחלקם עם עזתיים באמצעות הרשת החברתית באינטרנט. בין אותם חברים גם בן אחיו של מחמוד אל מבחוח, בכיר הזרוע הצבאית של החמאס שחיסולו נקשר לישראל. בן האח נפצע קשה ברגלו בשנת 2012 מירי צלף ישראלי על הגדר של הרצועה ליד מחנה ג'באליה, איבד את רגלו והועבר מעזה לטיפול באיסטנבול.

טיולי הדת שאליהם הצטרפה אוזקאן מאורגנים בחסות ארגונים אנטי ציוניים כדג' "קודס טורקיה" ו-IHH ומנוצלים לעיתים לצורך הלבנת כספים והעברת מסרים בין מפקדת החמאס באיסטנבול לפעיליה בגדה ובעזה. אחת מאותם ביקורים נוצל גם על ידי כמיל טקלי,מרצה למשפטים מטורקיה ופעיל IHH  שנעצר בינואר השנה ע"י השב"כ לאחר שנחשד במגע וסיוע לאנשי הזרוע הצבאית של החמאס בטורקיה ובעזה. טקלי גויס בטורקיה על ידי בכיר בחמאס ושימש גם חלק ממערך הסיוע הכלכלי שמעניקה חברת  SADAT הטורקית, העוסקת בייעוץ צבאי, לחמאס.  בכירי אותה חברת ייעוץ, גם הם ניצלו את מסעות הדת לירושלים כחלק מסיורי העבודה שערכו בישראל.

במסגרת חקירת טקלי נעצרו חשודים מיהודה ושומרון שסייעו, בין היתר, כפלטפורמות עסקיות להלבנת כספים המועברים ליהודה ושומרון. טקלי גורש מישראל בתום חקירתו וכך כנראה גם צפוי להיות במקרה של הצעירה הטורקיה.