אינטלי טיימס

חשיפה: זו יחידת קשרי החוץ של החיזבאללה לאימונים צבאיים ותמיכה לוגיסטית המסייעת לפלסטיניים ולזרועות התמנון האיראני

רונן סולומון

1,266

במרוקו טוענים כי האנשים שאנו חושפים כאן את פניהם לראשונה, הם למעשה ראשי יחידת קשרי חוץ של החיזבאללה לאימונים צבאיים ותמיכה לוגיסטית. אם כך, אלו הם בכירי היחידה שמופקדים בחיזבאללה על תיאום הסיוע לחמאס ולג’יהאד האסלמי בעזה ולשאר הפלגים הפלסטינים שמפקדותיהם נמצאות במחנות הפליטים בפרברי דמשק ובדרום לבנון.

היחידה מסייעת לשלוחות של “כוח קודס” במזה”ת ובצפון אפריקה להעניק, לתנועות שחרור ומליציות אסלמיות שאיראן מעניקה להם חסות, ייעוץ צבאי הכולל מחנות אימונים ואמצעי לחימה. אחת מהן היא “חזית הפוליסריו” – תנועה אלג’ירית חמושה הפועלת להקמת מדינה עצמאית בסהרה המערבית, טריטוריה בצפון-מערב אפריקה, הנמצאת כיום כמעט כולה בשליטת מרוקו. מרוקו סיפחה את סהרה המערבית ו”חזית פוֹלִיסָריוֹ” פתחה במלחמת גרילה עקובה מדם עד ששני הצדדים הסכימו על הפסקת אש של האו”ם בשנת 1991 שמתקיימת במידה רבה עד היום. בימים האחרונים הצטרפה גם מאוריטניה השכנה להאשמות כנגד השגרירות האיראנית בכך שהיא מתערבות בענייניה הפנימיים תוך ניצול תנועות ומוסדות דתיים הקשורים לאיראן ולחיזבאללה. מאוריטניה היא אחת מהמדינות הגובלות עם הסהרה המערבית בה מסייעות איראן והחיזבאללה למליציה האלג’ירית בייעוץ ואימונים.

רוב החומר שהוצג כבר בתחילת אפריל השנה ע”י שר החוץ המרוקאי, נאסף משטח אלג’יריה מה שמעלה תהיות לגבי באופן שבו השיג המודיעין המרוקאי את המידע המפליל על איראן והחיזבאללה. לחסן נסראללה זה היה די ברור כשהתייחס בנאומו האחרון לפרשה וטען כי היו אלו הישראליים שסיפקו למרוקו את השמות. נסראללה וראשי הקהילה השיעית במרוקו ביקשו הוכחות מצולמות שכן “בהעדר ראיות מהותיות לתרחיש לכאורה יש רק להניח כי “צד שלישי” סיפק למרוקו סיפור שגוי כדי להכות טריז בין מרוקו לאיראן”, טענו.

לממסד הביטחוני המרוקאי ולמוסד הישראלי היסטוריה ארוכה של שת”פ על בסיס אינטרסים הדדיים ובישראל דואגים לתחזק את הקשרים עם אפריקה בסדרה של ביקורים ממלכתיים וחשאיים. עם זאת, אחד מהמממנים הגדולים של החיזבאללה, באמצעות הלבנת כספים באפריקה הוא קאסם מוחמד טאג’דין הנמצא כבר זמן רב גם ברשימת המבוקשים של המחלקה האמריקאית למלחמה פיננסית בטרור ובעקבות כך נעצר בנמל התעופה בקזבלנקה ב -12 במרץ 2017. שירותי המודיעין של ארצות הברית כמו גם יחידת “צלצל” במוסד הישראלי, היו מודעים היטב לפעילות הכלכלית, חוצת הגבולות, באפריקה של החיזבאללה באפריקה.

בינואר 2017 כחודש אחרי חיסול מהנדס החמאס, מוחמד א-זווארי בתוניס, טענה אלג’יריה כי חשפה רשת ריגול של שבעה אפריקאים שפעלה עבור ישראל. בראש החולייה, זוהה אדם ממוצא לבנוני עם אזרחות ליברית.
גם מוחמד א-זווארי שחוסל באותה העת, אמנם סיים את חייו בתוניס אך נקשר לפרויקטים משותפים לפיתוח כלי טיס בלתי מאוישים עם ארגון החיזבאללה בלבנון וביקר לא אחת גם באלג’יריה במסגרת “חוגי הדאונים” שהקים.
על פי המידע שנחשף כעת דרך המודיעין המרוקאי, ארגון החיזבאללה הלבנוני פועל בהכוונת שלוחת “כוח קודס” בצפון אפריקה” גם כדי לסייע לזרוע הצבאית של “חזית פוֹלִיסָריוֹ” – תנועה אלג’ירית לשחרור לאומי בחבל סהרה המערבית, בייעוץ צבאי, אמל”ח והקמת מחנות אימונים.

הסהרה המערבית

שלוחת “כוח קודס” בצפון אפריקה:
שלוחת “כוח קודס” בצפון אפריקה אחראית על הפעולות המבצעיות בסודאן, לוב, תוניסיה, אלג’יריה, מצרים, מרוקו ועד ניגריה. מדובר בשלוחה שזכתה לכינוי “יחידה 6000″ ופועלת בדומה ל”יחידה 5000” של “כוח קודס” שפעלה בעיראק ו”יחידה 9000″ שפועלת כנראה בתימן. זו גם היחידה שהפעילה את מוחמד יוסף מנסור (“סאמי שיאהב”), בכיר ביחידה 1800 של החיזבאללה שניסה להקים בקיץ 2009 רשת טרור בשטח מצרים מדירת מסתור שנמצאת 100 מטר משגרירות איראן בקהיר.
שיתוף הפעולה המרוקאי מאפשר למודיעין המערבי גישה למידע נוסף ובו גם פעילותו של הארגון לסייע לקבוצות טרור וקבוצות בדלניות שונות באפריקה במטרה לנצל את בסיסיהם כבסיסי אימונים קדמיים ולהוצאת מבצעים הנסמכים על הנתיבים הימיים.
השבוע דיווחה רשת אל ערבייה כי שני יועצים צבאיים איראניים המשתייכים לשלוחת “כוח קודס” בצפון אפריקה הגיעו ללוב דרך תוניסיה וחוסלו בידי אלמונים חמושים באחת מהעיירות בדרום המדינה, ברשת דווח כי המוסד הישראלי עומד מאחורי הפעולה, לאחר שאנשיו עקבו אחריהם עוד כשהיו בתוניסיה. שני היועצים, כך נטען, היו אמורים לתאם את הפעילות בין המשטר האיראני למיליציות הללו.

לצורך התמיכה בחזית הצבאית לשחרור הסהרה המערבית, הוכפפו שלושה בכירים מיחידות החוץ והלוגיסטיקה של החיזבאללה לראש תחנת “כוח קודס” בשגרירות האיראנית באלג’יר שמונה לנהל את הפרויקט.
שלושת פעילי החיזבאללה הלבנונים זוהו כ”חאג’ אבו וואל זלזלי” – ראש יחידת קשרי החוץ של החיזבאללה לאימונים צבאיים וסיוע לוגיסטי, חיידר סובחי חביב – בכיר ביחידת קשרי החוץ המדיניים של הארגון ועלי מוסא דקדוק (אל מוסאווי) – מבכירי היועצים הצבאים של הארגון שמונה הפעם כיועץ הצבאי של ברהים ראלי, מפקד יחידות “צבא השחרור הלאומי הסהרבי”.
האיראנים הפעילו את החיזבאללה בשל הניסיון הצבאי ובשל העובדה כי היועצים של החיזבאללה מדברים ערבית.

הסוכן האיראני: אמיר אל-מוסאווי:
מוסאווי הוא במקורו אנליסט בעל קשרים הדוקים עם משרד הביטחון וראש פרויקט מטעם “כוח קודס”. עד למינויו הדיפלומטי, ניהל אל-מוסאווי את המרכז ללימודים אסטרטגיים ויחסים בינלאומיים בטהראן והיה הראשון לאשר בנובמבר 2015 את פציעתו של מפקד “כוח קודס”, קאסם סולימאני מטיל נ”ט במהלך הקרבות בחלב, סוריה. שגרירות איראן באלג’יריה משמשת עבורו כנספח התרבות, בסיס קדמי למבצעי מימון, אספקת נשק וסיוע כספי. במרוקו מעריכים כי מעמדו באלג’יריה חזק יותר מזה של השגריר עצמו והוא פועל ישירות מול היועצים האסטרטגיים של משרד המנהיג העליון.

נספח התרבות האיראני בליווי סופי שמס א-דין

באפריל 2015 אף התייחס לתגובה האיראנית להתקפות הישראליות בסוריה וקבע כבר אז כי איראן תדע להגיב על ההתקפות וכי המיליציות השיעיות של איראן יהפכו את האזור בין דמשק לגולן ל”איזור עימות פתוח מול האויב הציוני”. עוד ידע לספר כי איראן מכינה “הפתעות גדולות” נוספות שישראל לא מצפה להן. היום אנחנו מבינים שהתכנית האסטרטגית כללה הצבה של יחידות כתב”ם התקפיות ומערכות הגנה אוויריות שנועדו ל”צוד” מטוסי קרב ישראליים שיחדרו למרחב האווירי של סוריה.

המעקב המודיעיני:
מיד עם הגיעו לאלג’יריה החל אל מוסאווי לנצל את מעמדו כדי לנסות ולהפיץ את האסלאם השיעי במדינה ודרכה למדינות אפריקניות שכנות באמצעות רשתות שפרס באלג’יריה. על פי מספר דיווחים, מוסאווי עסק גם בגיוס פעילים באלג’יריה שהיו כנראה אמורים לעבור הכשרה זריזה במתקני האימונים שיקים החיזבאללה בשטח מחנות “חזית פוֹלִיסָריוֹ” בסהרה המערבית ומשם ישלחו לתגבר את המליציות הנלחמות לצד אסד בסוריה. המהלך הזה זכה גם לברכת השלטון באלג’יריה.
אלג’יריה סיפקה תמיכה מבצעית למפגשים בין ראשי “חזית הפוליסריו” לבין החיזבאללה. אלג’יריה היתה בין המדינות שדחו את החלטת מועצת שרי החוץ שהתכנסו בליגה הערבית להגדיר את החיזבאללה כארגון (טרור). הרשויות האלג’יראים אף עודדו מאות אנשי מיליציה חמושים מאותה חזית לנסוע לסוריה כדי להילחם לצד הכוחות המזוינים הנאמנים לנשיא בשאר אל-אסד.

המפגשים בין הצדדים נערכו בדירת מסתור חשאית בבירת אלג’יריה, אלג’יר שהושכרה על שם אלג’ירית שנשואה לפעיל חיזבאללה וגויסה לשמש כממונה על התקשורת בין התנועה השיעית הלבנונית לבין חזית פוליסריו.
התפקיד של החיזבאללה לא הסתיים רק כאן, בנובמבר 2017 טען העיתון הסעודי “אוכאז” כי החיזבאללה פתח חשבונות בנק באלג’יר ששימשו להעברת כספים למנהיגי חמאס ובהם גם חשבון שמימן את פעילותו של דובר התנועה סאמי אבו זהרי, שעזב לאלג’יריה בכדי להקים בה משרד לחמאס.

המעקב כלל תאריכי ביקורים של קצינים בכירים של החיזבאללה באלג’יריה החל ממרץ 2017, תאריכים ומקומות מפגש עם פקידים של “חזית פוליסריו”. עוד עלה כי בכירי חיזבאללה פיקחו על בניית מתקני האימונים, סיפקו לחזית כלי נשק ואימנו את אנשיה בלוחמה בשטח בנוי, במלחמת גרילה וחפירת מנהרות התקפיות מתחת לחומות ההגנה המרוקאיות. עוד עלה בידי המודיעין לתעד משלוח נשק ראשון שהוכן על ידי החיזבאללה ונשלח לאלג’יריה באפריל 2018. המשלוח כלל טילי קרקע-אוויר מסוג SAM-9 וSAM-11, וגם טילים מסוג “סטרלה” אשר מסוגלים לפגוע במטוסים מסחריים. בשלב זה לא ברור כיצד ועל איזה ציר שילחו האיראנים והחיזבאללה את המשלוחים.

מחזיק “תיק פלסטין”:חאג’ אבו וואל זלזלי:

תחקיר “אינטלי טיימס” מגלה כי חאג’ אבו וואל זלזלי הוא בכיר המחזיק ב”תיק הפלסטיני” בחיזבאללה ובמסגרת זו מנהל את קשרי הארגון (פנים וחוץ) עם ראשי מחנות הפליטים ונציגי הפלגים הפלסטינאים בדרום לבנון ובראשם חמאס והג’יהאד האסלמי. בישראל הוא אינו מוכר לציבור אולם ב-28 בספטמבר 2014 כשלווית בנו חמזה שנהרג בלחימה בסוריה נערכה בעיר הולדתו בכפר קאנא (מדרום מזרח לצור) בנוכחות כל צמרת הארגון ובראשה נעים קאסם, סגן מזכ”ל החיזבאללה והאשם ספי א-דין, מי שסומן כיורשו של נסראללה, זוהה באתרי החדשות של דרום לבנון כבכיר בחיזבאללה המופקד על “תיק פלסטין” ומחנות הפליטים בדרום לבנון.

לא ברור האם היחידה אותה מנהל זלזלי היא יחידה חדשה או חלק ממנגנוני החוץ אולם על פי המודיעין המרוקאי מדובר ב”יחידת קשרי חוץ לאימונים צבאיים ומבצעים לוגיסטיים” (FR-ETALO) המלווה את השלוחות המרחביות של מנגנון מבצעי החוץ של החיזבאללה(ESO) כדג’ יחידה 1800 שמוכרת מזירת פלסטין, יחידה 2800 שפעלה בזירת עיראק ויחידה 3800 שפועלת כעת בזירת תימן. אם אכן זלזלי מתמחה בסיוע לתנועות לאומניות חמושות באימונים צבאיים ומבצעים לוגיסטיים המתבטאים גם בהעברת אמצעי לחימה הרי מתוקף כך הוא גם האחראי כיום על הסיוע שמעניק החיזבאללה לזרועות הצבאיים של החמאס והג’יהאד האסלאמי בעזה שעם ראשי מפקדותיהם ניהל עד לאחרונה את התיאומים הביטחוניים במחנות הפליטים בדרום לבנון. אחד מאותם בכירים במחנות זוהה כמוחמד חמדן, בכיר בחמאס ששרד בתחילת השנה, ניסיון התנקשות בפתח חניון ביתו בצידון ועל פי הדיווחים עסק מול איראן והחיזבאללה בהקמת מליציה צבאית פלסטינית שתשמש כ”חזית צפונית” נגד ישראל דרך מחנות הפליטים בדרום לבנון וההתבססות המחודשת בלבנון של הנהגת חמאס חו”ל .

האחרים הם חברים ב”ועדת התיאום הפלסטינית” ובהם מזכירי הג’יהאד האסלאמי ושאר הפלגים במחנות הפליטים. עד כה מי שהיה מוכר כראש היחידות הללו הוא ח’ליל חרב, מפקד בכיר בחיזבאללה שפיקח על פעולות מיליטנטיות מאז 1988, החל בדרום לבנון ועשה את דרכו עד לפיקוד על מרחב ישראל, ירדן, קפריסין, טורקיה, סוריה, מצרים ותימן. הוא גם שימש כמתאם הצבאי של החיזבאללה בין איראן לבין הקבוצות הפלסטיניות.

איש קשרי החוץ: חיידר סובחי חביב
את הקשרים שטוותה איראן אל מול התנועה האלג’ירית ניהל בכיר במנגנוני החוץ של החיזבאללה בשם חיידר סובחי חביב.
את הגישה לתנועות שחרור אסלאמיות ומליציות שיעיות סוללת בעבור החיזבאללה יחידת קשרי החוץ של הארגון (FRD), סוג של “אגף מדיני-ביטחוני” או “אגף תב”ל” של הארגון אל מול גורמים המשרתים את האינטרסים של איראן והחיזבאללה. היא עושה זאת בחסות אירועים, מוסדות תרבות ודת הנתמכים על ידי איראן. אחד מאותם האירועים התרבותיים הוא “שבוע התרבות של איראן” המתקיים בחסות השגרירות האיראנית ובמקום לשמש להרחבת יחסי התרבות עם המדינה המארחת משמש תשתית לאירוח משלחות איראניות ומשלוחים שונים.
עד היום נראה היה כי איראן בוחשת רק בחצי האי ערב ובסודן, הרי שכעת נראה כי האיראנים לא זנחו את הרצון להשפיע על המתרחש במדינות הסוניות המתונות בצפון אפריקה כדג’ מצרים, לוב, מרוקו ומאוריטניה. במצרים כבר ניסו להקים תשתיות טרור מקומיות באמצעות יחידה 1800 טרם הפכה במסגרת הרה- ארגון בשנת 2014 ליחידה 133. כעת, מנסים האיראנים לעשות זאת באמצעות סיוע לתנועות שחרור לאומיות ובמקרה של מרוקו, תמיכה בתנועה האלג’ירית בסהרה באמצעות אמצעי לחימה ויועצים צבאיים המלווים את אימוני יחידות “צבא השחרור הלאומי הסהרבי” הממוקמים במחנה הפליטים “טינדוף”.
המודל הוא אותו מודל שאיראן פיתחה לראשונה בלבנון, בהמשך בעיראק ולאחרונה בתימן. גם דמויות המפתח הן לעתים אותן הדמויות כפי שניתן לראות גם בהתארגנות הזו.

היועץ הצבאי: עלי מוסא דקדוק אל-מוסאווי
לצדו של זלזלי זוהתה דמות מפתח נוספת – עלי מוסא דקדוק, פעיל מבצעי בכיר של החיזבאללה עם ניסיון מבצעי שרכש בעיראק במסגרת הפעילות של “כוח קודס” האיראני. דקדוק הוא חבר בארגון החיזבאללה מאז 1983 והוא שירת במספר תפקידי הנהגה בחיזבאללה, כולל מפקד יחידה מיוחדת של בחיזבאללה וראש אגף אבטחה למזכ”ל החיזבאללה, חסן נסראללה. ב 2006 ביקשה איראן מהחיזבאללה להקים קבוצה להכשרת עיראקים ולהילחם בכוחות הקואליציה בעיראק. בתגובה, הוקמה “יחידה 2800” להכשרת וייעוץ לחמושים עיראקיים בג’יש אל-מהדי (JAM) ובקבוצות מיוחדות של ג’אם, הידועה כיום בשם אסעיב אהל אל-חאק. מי שתיאם את המהלך היה מחזיק “תיק עיראק” בחיזבאללה, שייח מוחמד קות’רני המשתייך ליחידת קשרי החוץ של החיזבאללה.

Image result for ali musa daqduq
יועץ הצבאי לקיס אלח’זעלי, מנהיג המיליציה העיראקית השיעית “עצאא’ב אהל אלחק”

במאי 2006 צוות דקדוק מטעם “כוח קודס” כיועץ הצבאי לקיס אלח’זעלי, מנהיג המיליציה העיראקית השיעית “עצאא’ב אהל אלחק” אשר נלחמה נגד ארה”ב וכוחות הקואליציה. בין השאר הדריך בהנחת מטענים וביצוע חטיפות וירי נ”מ על מסוקים.
במסגרת זו נטל חלק גם בפעולותיה הצבאיות, בין השאר בהתקפה על מרכז התיאום המחוזי בכרבלא, במהלכה נחטפו והוצאו להורג חמישה חיילים אמריקאים. בסוף שנת 2007 נתפס בבצרה והוחזק במשמורת ארה”ב בעיראק וכאשר הצבא האמריקאי עזב את עיראק בסוף דצמבר, נאלצה ארה”ב למסור אותו לשלטונות העיראקיים אולם בית המשפט העיראקי זיכה את דקדוק מכל האישומים והוא שוחרר לבסוף בנובמבר 2012 .ב-2014 חזר שוב לפעול אך בזירת תימן במסגרת “יחידה 3800”, שמסייעת למורדים החות’ים במלחמה בתימן ובפעולות נגד סעודיה. “יחידה 3800” מתבססת על פעילות “יחידה 1800″ של החיזבאללה שהוקמה כדי לספק תמיכה לקבוצות המיליטנטיות הפלסטיניות ולקהילת המבצעים המיוחדים של החיזבאללה. על פי מתיו לוויט מ”מכון וושינגטון למדיניות המזרח הקרוב”, יחידה 3800 ביצעה משימות אימונים בעיראק, בלבנון ובאיראן. מפקד היחידה בתימן זוהה כח’ליל חארב, מייסד יחידה 1800. יחידה 3800 פיתחה, ככל הנראה, תוכנית אימונים מתוחכמת ורבת פנים הנסמכת על הניסיון שנצבר ביחידות העלית של החיזבאללה. קיס אלח’זעלי נצפה לאחרונה בביקור עבודה בדרום לבנון במסגרת שת”פ עם איראן והחיזבאללה בלחימה בסוריה.

Image result for ‫קייס חזעלי‬‎
קאיס אל-חזעלי, מפקד המיליציה העיראקית “עסאיב אהל אל-חק”, במהלך ביקור בגבול בין לבנון לישראל

Comments are closed.