אינטלי טיימס

נחשף מתקן סודי חדש לפיתוח מנועי דלק לתכנית הטילים של איראן

659

כאשר פיצוץ מחק לחלוטין מתקן מחקר למנועי טילים ארוכי טווח של איראן ב-2011 ליד הכפר בידג’נה, ממערב לבירה טהרן והרג את תת-אלוף חסן טהרני-מוקדם, אבי פרויקט הטילים שניהל אותו – אנליסטים מודיעיניים מערביים העריכו כי מדובר בפגיעה קשה בפרויקט הטילים ארוכי הטווח של איראן אולם לאחרונה, תכנית דוקומנטרית חדשה באיראן על המדען הדליקה, עפ”י ה”ניו יורק טיימס”, “נורות אדומות” שהובילו אנליסטים למסקנה כי זמן קצר לפני מותו, פיקח טהרני-מוקדם גם על פיתוחו של מתקן סודי, שני, במדבר האיראני סמוך לעיר שחרוד.

מדו”ח חשאי של האו”ם שנחשף כבר במאי 2014 עלה כי איראן מרכזת את פיתוח מערכות הטילים הבליסטיים שברשותה סמוך לעיר שחרוד. לאחרונה זוהו בתצלומי לוויין חדשים מהאזור סימנים לכך שהמתקן שהלך ונבנה לאחר הפיצוץ שמחק את מתקן הניסוי הראשון, מתמקד בניסוי מנועי רקטות מתקדמים ובפיתוח דלקי טילים. הפעילות נעשית לעיתים קרובות בחסות הלילה אולם בשלב זה קשה לקבוע אם המתקן עוסק בטילים לטווח בינוני, שכבר יש לאיראן או בתכנית החלל של איראן המשמשת בפועל גם פיתוח מנועי דחף לטילים המסוגלים להגיע לטווחים ארוכים במיוחד.

בתצלום הלוויין של המתקן החדש, ניתן לראות כי יושמו כללי בטיחות חדשים בדומה לאלו הנהוגים במחסני תחמושת כדי שבמידה ויתרחש פיצוץ באחד מהמתקנים הדליקים, הוא לא יתפשט לאר המתקנים בבסיס כפי שאירע ב”תאונה” שאירעה במהלך הניסוי במתקן הראשון שמחקה אותו כמעט לחלוטין.

Comments are closed.