אינטלי טיימס

לנקמה האיראנית “רציונל” משלה

1,337

שבעת אנשי משמרות המהפכה שנהרגו בסוריה בפעולת תגמול ישראלית, הוצבו במדינת בסיס מחוץ לגבולות איראן ולכן איראן מבינה כי עליה להיצמד למשוואה שלא מפרה את הריבונות הישראלית כי כך תעניק למעשה לישראל לגיטימציה ל”פעולת תגמול על תגמול” בשטחה של איראן שיכולה להסלים עד מטרות אסטרטגיות שאיראן לא תרצה להעמיד למבחן.

בוועדה האיראנית שקובעת את אופי הנקמה שותפים ראשי מערכת הביטחון ומשמרות המהפכה, המועצה לביטחון לאומי,יועציו הקרובים של חמינאי ומשרדי המודיעין והחוץ.

לרשותם כוחות האוויר והים של משמרות המהפכה הפרוסים בים האדום ובסוריה והיחידות הביצועיות של “כוח קודס” והמודיעין האיראני הפרוסות ברחבי העולם.

הערכה היא כי ועדת “ראשי השירותים” האיראנית תחפש נקמה ב”אזור הביניים” – כזה שאינו מזוהה גאוגרפית עם הריבונות הישראלית לדג’:
• פגיעה בכלי טייס או שייט ישראלי בעת שהוא נמצא ב”נתיב בינלאומי”
• ניסיון לפגע בכוחות צה”ל הפועלים באזור הגולן, שחל עליו אמנם “חוק” ישראלי אך לא מוכר בינלאומית כשטח ריבוני ישראלי
• יעדים ישראליים בחו”ל ובמיוחד אלו שיש להם זיקה לממשל וביטחון כדג’ נציגויות דיפלומטיות ונספחי צבא ותעשיות ביטחוניות.

נקמה בחו”ל תהיה כעת האופציה הפחות מועדפת על איראן ממספר סיבות ובמרכזן העובדה כי פיגוע בחו”ל יחייב פריסת תשתיות שדורשת הכנה של חודשים תוך סיכון מדיניות החוץ של איראן באירופה במקרה של כישלון או חקירה.

איראן תחפש תגובה מהירה והעקרונות שינחו את המנהיג העליון הם חוקי האסלאם המכתיבים גם את התפיסה המשפטית באיראן ומתבססים על הכלל “מידה כנגד מידה”. לדג’ גבר שהואשם בשפיכת חומצה על צעירה וגרם לה לאבד את מאור עיניה ואת אוזנה הימנית- בית המשפט פסק כי עיניו ייעקרו, ואפו ואוזנו הימנית ייכרתו.

האופציה המהירה, העונה על ההגדרה הזו היא כאמור ניסיון לפעולת תגמול בעלת “אופי צבאי”, שמולה צה”ל נערך כעת קרי, תקיפת מטרות צבאיות בגולן באמצעות טילים, מטען צד או כלי טיס בלתי מאויש ועד ניסיון לתקוף כלי שיט או אוויר שעוסקים בפעילות בט”ש במרחב הים התיכון או הים האדום.

Comments are closed.