אינטלי טיימס

אלו המערכים האוויריים שפרסה איראן בסוריה

800

על רקע החשש מנקמה על הפצצת בסיס T4 לפני כשבוע, שבה נהרגו אנשי משמרות המהפכה, בצה”ל החליטו לחשוף את המערך האווירי הנרחב שהקימה איראן בשטח סוריה ובכלל זה פריסת הכוחות וכלי הטיס המשמשים אותם במדינה.

בישראל מעריכים כי מפקד “כוח קודס” של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, מתכנן פעולת נקם שתתבצע מבסיס איראני בסוריה נגד ישראל, אולי אפילו בזמן הקרוב. ההערכה היא שהפעולה, אם תתבצע, תיעשה באמצעות ירי טילים מדויקים לשטח ישראל או באמצעות שליחת כטב”מים חמושים ישירות ע”י משמרות המהפכה האיראניים.

בצה”ל הכינו כבר תגובה על תקיפת נקם אירנית אפשרית, והתגובה הזו להערכת מומחים עשויה לגרום לערעור השליטה השברירית שהשיג משטר אסד בתמיכת הרוסים והאירנים בכ-70% משטחה של סוריה. “המוכנות והכוננות בישראל לפעולת נקם אירנית שתתבצע על ידי משמרות המהפכה ולא על ידי חיזבאללה או מיליציות שיעיות בסוריה נובעת מתופעה שמעוררת דאגה בישראל”, הסבירו. “התבססות בסוריה של הזרוע האווירית של משמרות המהפכה במטרה כמעט אחת ויחידה – לבצע פעילות טרוריסטית-התקפית נגד ישראל באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים ובאמצעות טילים ורקטות”.

בראש חיל האוויר של משמרות המהפכה והאיש שאחראי כיום להפעלת חיל האוויר הזה נגד ישראל הוא הגנרל עלי חאג’י-זאדה.

אנשי חיל האוויר של משמרות המהפכה התבססו בחמישה שדות תעופה בסוריה: T4, חאלב, דיר א-זור, שדה התעופה הבינלאומי של דמשק ושדה התעופה צייקל מדרום לדמשק. בכל אחד מהמקומות האלו יש צוות של הזרוע האווירית של משמרות המהפכה, שקולט מטוסי תובלה צבאיים מתוצרת רוסיה.

 

אלו ארבעת המערכים האוויריים של איראן בסוריה:

מערך הכטב”מים  – משמשים לאיסוף מודיעין ולתקיפת מטרות מהאוויר. מפקד המערך הזה, קולונל מהדי דהקאן (יתכן והוא קרובו של חוסיין דהקאן שכיהן כשר ההגנה האיראני משנת 2013 עד אוגוסט 2017 ובעברו היה מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה), נהרג בשבוע שעבר בתקיפה המיוחסת לישראל בשדה התעופה T4, שבחלקו התבסס כוח המל”טים של הזרוע האווירית של משמרות המהפכה.

מערך רקטות וטילי קרקע-קרקע  – כולל טילים מסוג פתח 110 ורקטות פאג’ר 5 וגם טילים בליסטיים מדגם שיעאב, שהטווח שלהם הוא יותר מ-1,300 ק”מ והם מסוגלים להגיע מאירן לישראל. ירי רקטות יכול להתבצע גם באמצעות ארגונים נתמכים עליהם חולש בסוריה, סעיד איזדי, ראש המחלקה הפלסטינית ב”כוח קודס”

מערך הגילוי וההגנה האווירית – בראש המערך הזה עומד עלי אכבר צידון, מפקד מפקדת ההגנה האווירית והגילוי שחלקים ממערך זה הגיעו כבר לסוריה.

מערך התובלה וההצטיידות – אנשי חיל האוויר של משמרות המהפכה התבססו בחמישה שדות תעופה בסוריה: T4, חאלב, דיר א-זור, שדה התעופה הבינלאומי של דמשק ושדה התעופה צייקל מדרום לדמשק. בכל אחד מהמקומות האלו יש צוות של הזרוע האווירית של משמרות המהפכה, שקולט מטוסי תובלה צבאיים מתוצרת רוסיה שממריאים מבסיס חיל האוויר האיראני מאהרעבד שבטהראן בטיסה ישירה או דרך תחנות ביניים באיראן ובעיראק.  המטוסים האלו מעבירים לסוריה כוחות, טילים וחימושים אחרים עבור חיזבאללה והמליציות ו/או טילים וכטב”מים לשימוש ישיר ע”י אנשי חיל האוויר של משמרות המהפכה והם פועלים משדות התעופה האלה.

Comments are closed.