עמוד הבית / ארכיון / נא להכיר: איש הצללים של פוטין בשמירת היחסים הביטחוניים בין רוסיה לישראל
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

נא להכיר: איש הצללים של פוטין בשמירת היחסים הביטחוניים בין רוסיה לישראל

שמו עלה לאחרונה בעקבות ניסיון ההרעלה בבריטניה אך בישראל מכירים אותו כאיש חם שלמד להכיר את ישראל והצמרת הביטחונית עוד קודם למינויו כראש שירות ביון החוץ של רוסיה.

שמו עלה לאחרונה בעקבות ניסיון ההרעלה בבריטניה של סרגיי סקריפל ובתו. בישראל למדו להכיר איש ממוקד אך נחמד שלמד להכיר את ישראל והצמרת הביטחונית עוד קודם למינויו כראש ה- SVR, שירות ביון החוץ של רוסיה שהואשם כעת בניסיון ההרעלה באמצעות גז עצבים של מרגל ובתו שריגל עבור בריטניה ומצא בה מקלט לאחר שחרורו במסגרת עסקה להחלפת מרגלים.

כעת, סרגיי נארישקין נחשב לאחד מהאנשים הבודדים אם לא היחידי שיכול להסדיר את היחסים המדיניים-ביטחוניים המורכבים בין ישראל לרוסיה שעלו על מסלול התנגשות בעקבות התקיפות המיוחסות לה לאחרונה בסוריה.

בעקבות הפרשה, שיתפה בריטניה דרך זרועות הביון שלה, עשרות מדינות זרות ובהן כנראה גם ישראל, במידע חשאי שנאסף אודות סוכנים רוסיים הפועלים בשטחן בחסות דיפלומטיות וזאת כחלק מצעדי ענישה. בעקבות כך, גורשו למעלה מ-150 סוכנים רוסיים בקרוב ל- 30 מדינות וארגונים בין-לאומיים, כולל במשרדי האיחוד האירופי.

ישראל, למרות קשריה ההדוקים עם בריטניה, נותרה בין המדינות המערביות הבודדות שלא גירשו סוכנים- דיפלומטים או גינו את רוסיה באופן מפורש וזאת כנראה על מנת שלא לסכן את ממשקי התיאום הביטחוני שנבנו מול הרוסים בשל התפקיד הפעיל והאסטרטגי שרוסיה מנהלת בסוריה והשפעתה על השחקנים המרכזיים באזור.

בין אותם ממשקים, שניתן להניח שנבנו, גם שירות ביון החוץ של רוסיה בראשותו של סרגיי נארישקין, דמות שהפכה מוכרת בישראל טרם מונה לעמוד בראש הגוף החשאי ביותר של רוסיה החל משנת 2016. מאז מנהל נארישקין את הערוצים החשאיים ביותר בין רוסיה לישראל, איראן, סוריה והרשות הפלסטינית.

נארישקין נולד בלניגרד בשנת 1954. השלים תואר בהנדסה מהאקדמיה הצבאית בלנינגרד ובשנת 1978 הכיר לראשונה את מי שלימים יהפוך לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שהיה בן כתתו בבית הספר הגבוה של הקג"ב במינסק. בשנת 1980 הוצב לראשונה בשגרירות ברית המועצות בבריסל במטרה לאסוף מידע על פעילות מטה נאט"ו. בבריסל כבר למד לשלוט בשפה האנגלית והצרפתית.  בשנות ה-90 עבר לעסוק בפוליטיקה ציבורית במוסדות כלכליים שונים של ממשלת מחוז לנינגרד. בשנת 2000 נבחר פוטין לנשיא הפדרציה הרוסית ונארישקין הגיע למוסקבה והצטרף אל צוות הסגל של הקרמלין בהובלת דמיטרי מדבדב ששימש אז כסגן ראש הסגל.

פוטין כיהן בתפקיד במשך שתי קדנציות מלאות, עד מרץ 2008. בשל מגבלות חוקתיות נמנע ממנו להתמודד על כהונה שלישית רצופה כנשיא רוסיה, ולקראת תום הקדנציה השנייה הוא סימן את דמיטרי מדבדב כמועמד המועדף עליו לתפקיד הנשיא הבא. ב-2 במרץ 2008 נבחר מדבדב לנשיא רוסיה ומינה את פוטין לראש ממשלת רוסיה ואת נארישקין כראש הסגל של הקרמלין ולמעשה משמש בפועל כקצין הקישור של פוטין בלשכת הנשיא הנכנס.

במרץ 2012 זכה פוטין בבחירות לנשיאות, ובמאי אותה שנה הושבע לתפקיד הנשיא לקדנציה שלישית. נארישקין מונה עד מהרה לעמוד בראשות "הדומה" – הפרלמנט של הפדרציה הרוסית ובשנת 2013 נכח גם בטקס בשטח מוזיאון אושוויץ לרגל 68 השנים שחלפו מיום שחרור המחנה בידי כוחות הצבא האדום. בטקס נשא דברים לצד נציגים יהודיים וציין כי "דורות העתיד צריכים לזכור את הפחד והכאב שהנאציזם המיט על עמנו וארצנו. לדעתי, זה מאוד סמלי שבכלא שהיה אושוויץ ניצבים היום ניצולים ומשחררים יחדיו. תמיד נזכור את תפקידם בהיסטוריה האנושית."

במסגרת תפקידו כיו"ר הפרלמנט החלו להירקם קשרים חמים מאוד בינו לבין ישראל שהחלו כשייצג ב-13 בינואר 2014 את ארצו בהלוויית ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון בישראל ובפברואר אותה שנה כשיערוך ביקור רשמי נוסף וייפגש עם הנשיא פרס ז"ל, עם יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין ועם אביגדור ליברמן, שר החוץ באותה העת ולימים שר הביטחון.

לאחר ביקורו ההיסטורי של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין ביוני 2012 בנתניה, בה חנך את האנדרטה הלאומית לציון ניצחון הצבא האדום, אירחה ראש העיר מרים פיירברג בפברואר 2014 משלחת פרלמנטרית בראשות נארישקין. העיר נתניה נבחרה ע"י יו"ר הפרלמנט לארח את הביקור, בשל מאפייניה הייחודיים כעיר בה אחוז גבוה של עולים יוצאי ברה"מ ובה כאמור, גם האנדרטה הלאומית לציון ניצחון הצבא האדום על גרמניה הנאצית. במעמד טקס הנחת הזרים באנדרטה אמר נארישקין "זהו ביקור היסטורי בעל חשיבות לאומית לשני העמים, העיר נתניה תירשם בדפי ההיסטוריה". עוד הוסיף "אני נרגש להיות כאן בנתניה, במקום היפה בעיר, בו הוקמה האנדרטה לציון ניצחון הצבא האדום, ברצוני לציין את תרומתם הרבה של החיילים היהודיים שהיו חלק מהותי מהצבא האדום ושחררו את אירופה מהאויב הנאצי- ועל כך אני רוצה להעניק להם את הוקרתי".
בביקור בנתניה ניתן היה לראות פעם נוספת את הקשר של נארישקין להיסטוריה של העם היהודי על רקע מלחמת העולם השנייה והשואה.

ב-22 בספטמבר 2016 מינה פוטין את נארישקין לעמוד בראש שירות ביון החוץ של רוסיה ה- SVR. נארישקין יהפוך לאדם הרביעי ברוסיה שצמח בק.ג.ב. והשלים מעגל כשמונה לכהן בראש המערכת. ברוסיה טוענים כי מי ששירת בק.ג.ב. מעולם לא עוזב את התפקיד בחייו אלא רק במותו ואם הדבר נכון הרי שביקוריו של נארישקין בעולם במסגרת תפקידו כיו"ר הפרלמנט של הפדרציה הרוסית שימשו חלק מתהליך הלמידה.

כעת יבקר נארישקין בירושלים ואף ברמאללה במסגרת תפקידו כראש סוכנות הביון החיצונית של רוסיה אך עם היכרות טובה מאוד עם הצמרת הפוליטית בישראל. במסגרת עבודתו ינהל קשרי עבודה עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן וילווה את כל הפגישות הביטחוניות עם רוה"מ ישראל בנימין נתניהו והצמרת הביטחונית של ישראל שיעסקו בגיבוש ממשקי התיאום האווירי במרחב סוריה ובקו האדום של ישראל מול ניסיונות ההתבססות של איראן בסוריה.

בנובמבר 2017 יבקר בישראל לשיחות על סוריה ואיראן. הוא ייפגש בחשאי עם שר הביטחון ליברמן, ועם ראש המוסד יוסי כהן והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן-שבת. בפגישות, יעדכן נארישקין את הישראלים בפגישותיו של ולדימיר פוטין בסוצ'י עם נשיאי טורקיה ואיראן, בהם דנו השלושה בצעדים שיסייעו לסיים את הסכסוך הארוך בסוריה. נציגי ישראל יבהירו לנרישקין כי ישראל לא תהיה מחויבת לעסקאות שינבעו מפגישות אלו וחזרו. לאחר הביקור, ישחרר השר ליברמן הצהרה מפתיעה ולפיה "נכון שיש כמה יועצים איראנים ומומחים, אבל אין כוח צבאי איראני על אדמת סוריה".