אינטלי טיימס

חשד: האם צפון קוריאה בונה לאסד כור גרעיני חדש?

1,299

בשנה האחרונה נחשפו בסוריה, באתר האופוזיציוני “זמאן אל וואסל” , מספר אתרים צבאיים שהקימה סוריה בשיתוף האיראנים, לצורך ייצור ושדרוג טילים בליסטיים. האתרים נבנו ברובם באזורים ההרריים של המובלעת שבשליטת העדה העלאווית. לאחרונה עלה מיקומו של אתר נוסף, באזור הררי מדרום לעיירה קרדאחה, גם הוא נחשף על סמך “מקורות” של האתר שהוכיח, לא פעם, אמינות גבוהה בכל הקשור לחשיפת מתקנים רגע לפני שעלו לכותרות בעקבות תקיפתם.

על פי האתר, מדובר הפעם בהקמה של מתקן תת קרקעי חשאי ומאובטח במסגרת תכנית לפיתוח נשק כימי או מתקן גרעיני. החשד עולה במיוחד לאור העובדה כי העבודות מתבצעות ע”י מהנדסים מצפון קוריאה עוד החל משנת 2010. הדיווח כעת מתחבר לעוד דוחות ובהם האחרונה של האו”ם ולפיה גברו העדויות על העברת טכנולוגיות דואליות שמשנעת צפון קוריאה לסוריה בעבור הסוכנות הסורית למחקרים מדעיים בסוריה הממונה על פיתוח הנשק הבלתי קונבינציונאלי של אסד.

תחקיר “ידיעות אחרונות” שנערך בשנת 2008 חשף כי את “הכור הסורי” בדיר א-זור בנתה סוריה בעזרת “יחידת ההנדסה השלישית”, יחידה צבאית עילית המתמחה בבניית תשתיות כדג’ כורים גרעיניים ומפעלים לייצור טילים ונשק כימי. השיטה הצפון קוריאנית כפי שנחשפה אז כללה: הקמת חברות קש לצורך שינוע ימי של טכנולוגיות וחומרים בכיסוי של משלוחי “מלט” או “תבואה”. בדמשק הוקם “משרד תמים” בחסות השגרירות הצפון קוריאנית המקומית ששימש בפועל מפקדה קדמית לניהול הפרויקט מול גורמים טכניים של הסוכנות הסורית לאנרגיה אטומית ואנשי קשר מהסוכנות הסורית למחקרים מדעיים  SSRC כשלמעטים בלבד ברורה התכלית הסופית של האתר.

תחקיר “אינטלי טיימס” מוצא כעת כי בדמשק פועלות, בחסות השגרירות הצפון קוריאנית, לפחות שלוש מסגרות צפון קוריאניות המסדירות את “מכירת הטכנולוגיות” לסוריה.

  • מסגרת אחת : הנספחות הצבאית של צפון קוריאה – נוכחות מתוקשרת בחלקה המתאמת את שת”פ הצבאי בין הצדדים.
  • מסגרת שנייה: הניהול הטכני המתבצע תחת חברת הכרייה המסחרית של צפון קוריאה (KOMID) בפיקוחו של מנהל קשרי החוץ, קים קיו ובאמצעות הנציגים בדמשק: ריו ג’ין וקאנג ריונג.
  • מסגרת שלישית: הבנק המסחרי טאנצ’ון (TCB) הזרוע הפיננסית הארוכה של צפון קוריאה במזה”ת, שדרכה משלמת סוריה על הפרויקטים, באמצעות הנציגים בום ג’אנג וג’ון מיונג- גוק, סוכני טאנצ’ון בסוריה.

בשנים האחרונות מתנהל דיאלוג רציף בין אסד לנציגיו של נשיא צפון קוריאה, קים גונג’ הו. דיאלוג זה מתבטא גם בחתימה על מזכרים לשת”פ וביקורים הדדיים של ראשי מחלקות מדעיות בחסות אירועים ל”קידום נוער שוחר מדע”.

מדוחות חשאיים של האו”ם עולה כי שתי מדינות החברות באו”ם הצליחו ליירט מספר משלוחים שיצאו מצפון קוריאה והיו אמורים להגיע לידיה של הסוכנות הסורית למחקרים מדעיים (SSRC) האחראית בסוריה על תוכניות פיתוח הטילים והנשק הבלתי קונבינציונאלי ובמרכזו פיתוח ושיקום ארסנל הנשק הכימי שדולל בעקבות הסכם ההתפרקות של סוריה מול המעצמות.

בגופי המחקר של האו”ם ובניתוחי מכוני מחקר לבקרת נשק עולה החשש כי בידודה הכלכלי של צפון קוריאה מאלץ אותה לסחור בטכנולוגיות אסורות ובהן ייצוא טכנולוגיות לפיתוח טילים, נשק כימי וכורים גרעיניים. העברת הטכנולוגיות מנוהלת במסגרת הזרוע המודיעינית של “משרד 39” המתמחה בהקמת חברות קש במדינות שונות באסיה, במפרץ ובאירופה תוך שימוש בחברות ספנות לשינוע מטענים. אחת מהן היא חברת “אוקיינוס” שרותי ניהול ימי, שנכנסה כעת לרשימת הסנקציות של מחלקת האוצר האמריקאית יחד עם רשימה ארוכה של ספינות מטען בבעלות צפון קוריאה. המשלחות הצפון קוריאניות עושות שימוש גם באמצעות טיסות בנתיבי התעופה המצומצמים של חברת התעופה הממשלתית הצפון קוריאנית “אייר קוריאו” שמנהלת קו סדיר לרוסיה, סין ועד לכווית ומשם בטיסות המשך לסוריה. חלק מהמשלחות הצפון קוריאניות נחתו גם בביירות ועשו את דרכן לדמשק דרך מעבר הגבול ” יאדידאת יבוס” בין לבנון לסוריה.

בשגרירות הסורית בבירה הצפון קוריאנית נציגות בת 25 דיפלומטים ובהם נספחים מסחריים, צבאיים ומדעיים.בראש השגרירות עומד החל משנת 2013 השגריר תמאם סולימאן. הוא עצמו מספר כי השגרירות עוסקת בתדירות גבוהה בטיפול במשלחות דיפלומטיות. סולימאן הוא גם שם משפחתו של מוחמד סולימאן, מי שניהל עד 2008 את כל הפרויקטים החשאיים בין סוריה לצפון קוריאה עד שחוסל בביתו בטרטוס. מדובר במשפחה המקורבת מאוד למשפחת אסד ובדומה למשפחות אחרות, בניה תופסים עמדות מפתח סביב לשכת הנשיאות.

ובחזרה לפרויקט החשוד. מה ניתן ללמוד?

בשנת 2010 הקימו הסורים מחסומי ביטחון בגישה העולה אל אתר בנייה המצוי למרגלות חוות טמגראקס. מדובר באזור הררי מדרום לעיירה קרדאחה בה נולד נשיא סוריה לשעבר, חאפז אל אסד ומרבית האוכלוסייה המקיפה את האתר היא אוכלוסיה נאמנה מהעדה העלווית. האתר נבנה על מסלולו של נחל המגיע מסכר בורג’ המרוחק כ- 3 ק”מ מערבה.

סידורי הביטחון והעדויות על נוכחות של מהנדסים צפון קוריאניים לצד העובדה כי האתר נבנה ליד מקור מים טבעי, מעלה חשש כי בדומה לניסיון העבר, מדובר בפלטפורמה תשתיתית שיכולה להיות מוסבת בקלות לבניית כור גרעיני ברגע שיוטמעו בה הטכנולוגיות של ליבת הכור. על פי פרסומים זרים, סוריה עדיין מחזיקה בחשאי במוטות הדלק שהופכים את הכור לכור חם.

האזור נראה במבט כללי כ”מפעל מלט” הקשור למחצבה אולם זה בדיוק הכיסוי המתאים לאופי ההברחות הטכנולוגיות שניהלה צפון קוריאה בסוריה בניסיון להקים את הכור בדיר א זור, קרי שימוש במשלוחי מלט שנפרקים/ מועמסים – באחד מהנמלים הסמוכים של לטקיה או טרטוס  ומשונעים עד ומהאתר באופן שנראה טבעי אך משמש בפועל לפריקת טכנולוגיות גרעיניות או אחרות. האתר קרוב יחסית גם לבסיס ח”א הסורי בחמימים המאפשר גם נחיתת מטוסי תובלה אזרחיים המגיעים דרך המרחב האווירי של איראן ובהם גם גם טיסות של חברת התעופה הצפון קוריאנית “אל קוריאו”.

האתר מתאפיין בטפוגרפיה של וואדי ובעבודות של כלי צמ”א בשני מוקדי עניין מרכזיים:

המוקד הראשון:  הגישה הראשית מחלקו הצפון מערבי של האתר המתאפיינת  בשני מפלסים, מפלס תת קרקעי ומפלס עילי שעליו מה שנראה כמפעל מלט אנכי עם טחנת טחינה ואנגרים שאמורים לספק את התשתית לחפירות התת קרקעיות ולפרויקט הבינוי העילי שמתבצע באתר.

המוקד השני: נמצא מהמרכז לקצה הדרום מערבי ומתאפיין בשני מבני מנהלה ואנגר בצורת קובייה מדורגת.  האנגר מעניין במיוחד לאור העובדה כי הוא בנוי בצורת קוביה מדורגת. המבנה נבנה בצמוד למצוק שנכרה באדמה ולא ברור האם הוא מסתיר כניסה למערך תת קרקעי נוסף או מבנה עילי מיוחד בעיצובו אולם מה שברור הוא כי האנגר החדש נבנה בשיטה המזכירה את ההקמה הראשונית של התשתית ששימשה להסתרת שלבי הבניה של הכור הסורי ובממדיו המדויקים של הכור הצפון קוריאני שהם כ- 47 מטרים אורך על 47 מטרים רוחב, ובגובה של 20 מטרים.

Comments are closed.