אינטלי טיימס

מדליף פרשת “קיימברידג’ אנליטיקה”: חברת הבת AIQ השתמשה בשירותי חברת המודיעין העסקית הישראלית “בלאק קיוב” בכדי להשפיע על הבחירות בניגריה

557

כריסטופר וויילי, עובד קיימברידג’ אנליטיקה שעומד במרכז פרשת ההדלפות על פעילות חברת “קיימברידג ‘אנליטיקה”, מסר היום במהלך שימוע בפני הפרלמנט הבריטי כי “החברה הבריטית ניצלה את שירותיה של חברת המודיעין הפרטית הישראלית “בלאק קיוב” בכדי לפרוץ את לתיבת הדואר של נשיא ניגריה מוחמדו בוהארי ולהדליף חומרים רגישים, במטרה למנוע את בחירתו לנשיא ב-2015.

בבחירות לנשיאות בניגריה באותה שנה התמודד הנשיא המכהן ג’ונתן גודלק מול מוחמדו בוהארי. גודלק הושבע לנשיא בעקבות מות הנשיא הקודם ממחלה והפך את ניגריה למדינה ידידותית לישראל. בוהארי לעומת זאת הוא מוסלמי סוני מהצפון, דיקטטור לשעבר, שעמד בראש הפיכה צבאית בדצמבר 83′ ושלט במדינה במשך כשנתיים.

בחברת “בלאק קיוב” הגיבו כי “מדובר בשקר מוחלט” ובלאק קיוב, מנהליה, בעליה או כל חברה השייכת להם, לא עבדה מעולם עם קיימברידג אנליטקה או כל אדם או חברה הקשורים אליהם. כמו כן אף עובד בחברה מעולם לא פעל הניגריה או עבור כל גורם בניגריה. בחברה הודיעו כי  יתבעו דיבה את כריסטופר ווילי ואת קיימבריג׳ אנליטיקה כמו גם יחקרו בעצמם מה היו מניעיו של ווילי לשרבב את שמם בפרשה הזו.

את בלאק קיוב ייסדו בשנת 2010, דן זורלא (33), מנכ”ל החברה, קצין בוגר יחידה עילית במודיעין, וד”ר אבי ינוס (33), המשנה למנכ”ל וסמנכ”ל הכספים, אשר שירת בצבא כקצין תקציבים. השניים הכירו בעת לימודיהם האקדמיים; לזורלא תואר ראשון בכלכלה ותואר שני בניהול, ואילו לינוס, תואר ראשון בכלכלה, תואר שני במדעי הניהול ותואר שלישי בהתנהגות ארגונית. לפי הערכת פורבס ישראל, זורלא מחזיק כיום בשני שליש מהחברה, שמשרדיה ממוקמים בתל אביב, בלונדון ובפריז, וינוס מחזיק בשליש הנותר. דירקטוריון החברה התהדר עד לאחרונה בשמו של ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן ז”ל, שכיהן עד לפטירתו כנשיאה של בלאק קיוב.

החברה מתמחה באיסוף מודיעין עסקי, איסוף ראיות וייעוץ אסטרטגי במסגרת תביעות, בוררויות וסכסוכים משפטיים באמצעות מעקבים חובקי עולם, תרגילי עוקץ , הקמת חברות פיקטיביות והטמנת מלכודות לבכירים בשיטות הנהוגות בארגוני מודיעין מדינתיים.

משרדי החברה יושבים גם בלונדון שם מתנהלת כעת גם החקירה של הרשויות הבריטיות בפרשת  המעקב של חברת “קיימברידג’ אנליטיקה” אחר עשרות מיליוני חשבונות “פייסבוק” במטרה לנתח את הפרופיל האישי של החברים ולהשפיע עליהם באמצעות קמפיינים ממוקדים במסגרת מסעות בחירות וסוגיות פוליטיות.

באפריל 2016 עלתה החברה לכותרות כששניים מעובדי החברה נעצרו ברומניה בחשד לריגול, במהלך פרויקט שביצעה החברה עבור גורמי ממשל ברומניה לאיסוף ראיות המעידות על שחיתות חמורה במערכת הממשל הרומנית. בסופו של דבר, החברה הגיעה להבנות עם הרשויות ברומניה ושני העובדים שוחררו ושבו לארץ לאחר כמה חודשים.

Comments are closed.