אינטלי טיימס

טראמפ מינה את ג’ון בולטון כיועצו לביטחון לאומי. המינוי הפרו-ישראלי מסמן גישה בלתי מתפשרת כלפי הגרעין של איראן וצפון קוריאה

405

בציוץ שצייץ הלילה כתב טראמפ: “אני שמח להודיע כי בתאריך 9.4.18 ג’ון בולטון יהפוך ליועץ לביטחון לאומי החדש שלי. אני מודה לגנרל ה.ר מקמאסטר על שירותו ועל כך שעשה עבודה יוצאת דופן. הוא תמיד ישאר חבר שלי”, צייץ הנשיא.

במהלך כהונתו בשירות הדיפלומטי של ארה”ב עסק בולטון, מומחה לבקרת נשק, בנושא איראן ובלט בגישתו התקיפה כלפי המשטר בטהראן. בראייתו של בולטון, יש לעשות כל דבר למניעת השגת נשק גרעיני בידי איראן, ובכלל זאת מהלכים לשינוי המשטר בטהראן ואף תקיפה צבאית.

לפי כתב העת “פוליטיקו”, בולטון היה אחד ממעצבי נאום “האסטרטגיה החדשה כלפי איראן” של הנשיא דונלד טראמפ ב-13 באוקטובר 2017 שבו הזהיר כי יפעל לבטל את ההסכם עם איראן במידה ולא יבוצעו בו תיקונים משמעותיים ובכך התיישר עם העמדה של הממשל בישראל.  בראיון ברשת “פוקס ניוז” לאחר נאום טראמפ אמר בולטון כי טראמפ “הבהיר שההחלטה בנושא הסכם הגרעין תהיה שלו, בסופו של דבר. הנשיא “עלה על המסלול הנכון” ושברור כעת כי ההסכם עם איראן יבוטל בסופו של דבר, הסביר. בולטון הוסיף כי לו הדבר היה תלוי בו, היה מעדיף שההסכם יבוטל כבר עכשיו, אבל טראמפ בחר בגישה “דו שלבית”.

עם תחילת המשא-ומתן בג’נבה בין נציגי שש המעצמות לאיראן בנוגע לתכנית הגרעין האיראנית הביע בולטון עמדה ולפיה רק מכת-מנע צבאית, תמנע מאיראן להשיג נשק גרעיני. לדבריו, כל הסכם רק ישחק לידיה של איראן והיא תשיג אותו בדיוק בזמן שבו היא תרצה בכך ובמקרה שכזה גם סעודיה תשיג נשק גרעיני ואליה יצטרפו ,תוך מספר שנים, גם מצרים וטורקיה, ואולי גם אחרים.

 

 

Comments are closed.