אינטלי טיימס

מה אנחנו יודעים על האתר בגבול סוריה עם לבנון הנחשד כעת כמתקן גרעיני תת קרקעי

1,173

מכון המחקר האמריקני ISIS טוען היום כי ייתכן שסוריה בנתה כור גרעיני תת-קרקעי באזור קוסייר שעל גבול לבנון.

המכון המתבסס על ניתוח צילומי לוויין ומידע מודיעיני שפורסם בעבר בגרמניה, קרא לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא”א) לבחון את המקום ולברר את הסוגיה. מדובר באתר שכבר עלה בשנת 2015 על הרדאר של גופי מודיעין ומכוני מחקר ונחשד גם לאחרונה כאחד מהמתקנים המשותפים לסוריה ואיראן בתחום פיתוח הטילים הבליסטיים עבור החיזבאללה.

מגזין ג’יינס העריך בשנת 2012 כי מדובר במתקן המיועד לתמוך במערך טילי סקאד. בשנת  2015 פרסם המגזין הגרמני “דר שפיגל” תחקיר ולפיו מדובר במתקן גרעיני הפועל במסגרת פרויקט “זמזם” של המשטר הסורי שנקשר להסתרה/ אחסון מוטות דלק שיועדו כנראה לכור הסורי שהושמד ב-2007. העיתון הגרמני טען כי הוא נסמך על חומרי מודיעין ולפיהם מדענים איראנים וצפון קוריאנים לוקחים חלק בפרויקט ומי שמאבטח אותו הם לוחמי חיזבאללה.

האתר האמור מרוחק רק שני קילומטרים מהגבול הלבנוני ולא סביר שסוריה עומדת מאחוריו לבדה ללא קשר לחיזבאללה. ההנחה של המכון כי מדובר במתקן גרעיני אינה סבירה היות וכאמור מדובר במתקן שנמצא במעקב זה כ-7 שנים, באזור מבודד ללא הגנה היקפית צבאית באזור החשוף להשתלטות עוינת של גורמי טרור ואפילו על ידי מדינה שכנה.

הערכה של הבלוג היא כי מדובר במתקן תת קרקעי המיועד כנראה לנכסים צבאיים הקשורים לאיראן, סוריה והחיזבאללה, אולי לצורך תעלה תת קרקעית להברחה או לקליטת מערך ייצור או פריסה תת קרקעית של טילים בליסטיים כדג’ טילי סקאד שיוכלו לאיים על ישראל.

הבניה של האתר החלה בשנת 2009 ומה שמאפיין אתו הם חמשת המבנים האפורים המשמשים, על פי התיעוד שלפניכם, לחניית משאיות מטען והסתר של שלוש כניסות המובילות אל מנהור תת קרקעי הנתמך גם על ידי מתקני חשמל ואיוורור. הארכיטקטורה מזכירה מתקנים דומים שנצפו בעבר באיראן כדג’ מתקן העשרה התת קרקעי בפורדו שליד העיר קום. לצפון קוריאה מתקנים דומים המיועדים להסתרת ניסויי טילים ולכן החשד כעת מחייב, על פי המכון, בדיקה של פקחים בינלאומיים שיוכלו לשלול קיום של מתקן לפיתוח נשק השמדה המוני.

Comments are closed.