אינטלי טיימס

פייסבוק איפשרה לחברת “קיימברידג’ אנליטיקס” לאסוף מידע על עשרות מיליוני משתמשים ולהשפיע עליהם באמצעים פסיכולוגיים

291

פייסבוק נחתכה אתמול ב-6.8% בעקבות החשיפה ב-17 במארס 2018, של ה”ניו יורק טיימס “ו”האובזרוור” על קשריה עם החברה הבריטית “קיימברידג’ אנליטיקס” שאספה מידע על 50 מיליון משתמשי “פייסבוק” בארה”ב ועשתה בו שימוש לטובת קמפיין הבחירות של הנשיא טראמפ.

על פי התחקיר שהתבסס על עדויות עובדים, איפשרה פייסבוק לחברה הבריטית גישה לעשרות מיליוני חשבונות לאחר שאישרה שימוש באפליקציה שפותחה עבור החברה ואספה מידע רגיש מהמשתמשים תחת שאלון תמים ל”איסוף מידע למטרות אקדמיות”.  המידע שנאסף, אפשר על פי החשד, גישה לעשרות מליוני חשבונות לטובת קמפיין הבחירות של הנשיא טראמפ וקמפיין היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי (“הברקזיט”).

בהצהרה שמסר אמש פול גרוואל, סגן נשיא פייסבוק, נאמר כי זו “היתה הונאה ותרמית”, וסיפר כי פייסבוק השעתה את קיימברידג’ אנליטיקה מהרשת החברתית של פייסבוק ובהן גם ברשת ה”אינסטגרם”.

החברה הפרטית מתמחה בהתאמת כלי מחקר אקדמיים לכריית מידע מרשתות חברתיות המאפשר לזהות ולאפיין את קהלי היעד על ידי “ניתוח פסיכוגרפי” ובכך לחזות או לשנות את עמדתו באמצעות קמפיינים עסקיים או פוליטיים. הכלים של החברה מבוססים במידה רבה על עבודתו האקדמית של מיכאל קוסינסקי עבור המרכז הפסיכומטרי של אוניברסיטת קיימברידג’ שם פותחה המערכת לאפיון פרופילים.

באוקטובר 2016 התגאה אלכסנדר ניקס, מנכ”ל “קמברידג’ אנליטיקה”, כי החברה מחזיקה בפרופילים פסיכולוגיים של 230 מיליון אמריקאים. הכלים שהחברה יצרה מקבילים ל”נשק קברניטי” המופעל על ידי גופי מודיעין מדינתיים כפי שנטען כלפי רוסיה במסגרת מבצעי הדיסאינפורמציה שערכה בבחירות בארה”ב ואפשר לה לתמרן את דעת הקהל והרצון הפוליטי באמצעים תומכים כדג’ ההדלפות ב”וויקיליקס”  ששחקו את דמותה של המועמדת הילרי קלינטון.

Comments are closed.