אינטלי טיימס

מה גרם לסוחר תכשיטים לבנוני לפתוח באש, ברחוב מרכזי בעיר בירה אפריקאית ואיך זה קשור ל”יהלומי דמים” של החיזבאללה

596

אתמול בערב אירעה ברחוב אוקספורד באקרה בירת גאנה תקרית ירי מסתורית שבה מעורב איש עסקים לבנוני שמנהל את אחת מחנויות התכשיטים הגדולות בעיר. הסיפור מעורר עניין היות והקהילה הלבנונית באפריקה נקשרה לא אחת גם לסחר ביהלומים כאחד מהאמצעים של החיזבאללה להלבנת כספים.

הכל החל  בערב כשאיש העסקים הלבנוני, שבבעלותו חנות תכשיטים בשם “מורגן טאץ” המתמחה בשיבוץ יהלומים, עשה את דרכו בנהיגה למרכז קניות ברחוב אוקספורד בו ממוקמת חנות התכשיטים שבבעלותו והבחין כי הוא נמצא במעקב. בשעה זו רוב החנויות ברחוב כבר נסגרו והלבנוני שהרגיש מאוים, החליט על פי גרסתו, לפתוח באש או בירי אזהרה שהביא לטענתו להברחת אותם עוקבים. הירי עורר בהלה בקרב תושבים מקומיים ומאבטחים פרטיים שמוצבים במרכז הקניות השתלטו על הלבנוני עד שהגיעה המשטרה. הלבנוני הועבר לתחנת המשטרה המקומית לחקירה ומפה זהות איש העסקים הלבנוני והפרטים על החקירה נותרו חסויים.

הסיפור סובב כנראה סביב תחושת האיום שחווה אותו איש עסקים לבנוני, אולי החשש משוד אלים אך האירוע מבליט שוב את הפעילות הלבנונית ביהלומים במערב אפריקה, פעילות שנקשרה לא אחת  לרשתות שפרס החיזבאללה לצורך מימון פעילותיו.

בפברואר האחרון הטיל הממשל האמריקאי  סנקציות על לבנונים הקשורים לחברת הקבלן וההנדסה “אל-אינמא” – חברת פרונט להלבנת כספים ומימון פעילויות החיזבאללה ובהן גם על חברה היושבת בגאנה. בורקינה פאסו הגובלת עם גאנה, ידועה כתחנה מרכזית בפעילות החוץ הפלילית (הברחות) של ארגון החיזבאללה במערב אפריקה תוך ניצול הנוכחות של האוכלוסייה השיעית הלבנונית המקומית.

הקהילה הלבנונית באפריקה נקשרה לא אחת לסחר ביהלומים כאחד מהאמצעים של ארגוני הטרור הלבנוניים להלבנת כספים. חיזבאללה בנה אימפריה כלכלית מסועפת של סחר ב”יהלומי דמים” באפריקה והברחות סמים בדרום אמריקה. את הרשת שפרס הארגון בחו”ל, מנהלים משפחות הקשורות למייסדים של החיזבאללה.

בין הלבנוניים שנקשרו לחיזבאללה ולסחר ביהלומים אפשר לציין  נביה ברי, ראש תנועת אמל ופעילותו בסיירה לאון ואת מוסטפא בדר א-דין, אחד האנשים המרכזיים בזרוע המבצעית של הארגון, עד לחיסולו, שניהל לצד פעילויות הטרור, רשת של חנויות תכשיטים ויהלומים בשם “סאמינו תכשיטים” שהתבססה כנראה גם על יבוא בלתי חוקי מאפריקה.

ב-2003 התרסק מטוס של חברת UTA האפריקאית מעל חופי בנין, ובמטוס נמצאו גם בלדרים של החיזבאללה כשברשותם 2 מיליון דולר. במהלך השנים יעצרו בבלגיה גם בני משפחת “טאג’דין” בחשד להלבנת כספים לטובת החיזבאללה באמצעות סחר בלתי חוקי ביהלומים ממערב אפריקה. משפחת “טאג’דין” מחזיקה בקבוצת הנדל”ן הגדולה ביותר בביירות והאח עלי טאג’דין, מפקד לשעבר של החיזבאללה בגזרת צור, עומד בראש חברת הבניה של החיזבאללה “ג’יהאד אל בינה”.

Comments are closed.