אינטלי טיימס

הממונה האיראני על תיק סוריה חושף: בין טהראן למוסקבה קיימת מחלוקת בעניין ישראל על רקע הפעילות האיראנית בסוריה

888

חוסיין אמיר עבד אל-להייאן, עוזרו המיוחד לעניינים בינלאומיים של יו”ר מועצת השורא והשליח המיוחד של איראן לעניינים בסוריה חושף כי בין טהראן למוסקבה קיימת מחלוקת בעניין ישראל והפעילות בסוריה אולם חרף המחלוקת, שת”פ וההבנות בין הצדדים בסוריה יכולים להימשך. הדברים נאמרים במסגרת ריאיון שהעניק עבד אל-להייאן לעיתון “אל ערבי אלג’דיד” ועוסק בהרחבה ביחסים של איראן עם סוריה, רוסיה, טורקיה ואפילו בשאלות הקשורות למתיחות עם סעודיה, לקשרים עם ארגון החמאס ולמתיחות מול ארה”ב.

עבד אל-להייאן כיהן עד 2010 כשגריר איראן בבחריין (אותה מדינה שנלחמת כעת לסכל תשתיות טרור וריגול שהקימה איראן בשיטחה) ועוסק מאז 2010, במסגרת משרד החוץ והפרלמנט, באינטרסים המדיניים-ביטחוניים של איראן בסוריה, עיראק תימן, לבנון ובנושאים הקשורים לארגוני ההתנגדות הפלסטינאיים בעזה. במסגרת המעורבות בסוריה, היה עבד אל-להייאן בין גורמי התיאום האיראניים המרכזיים שעבדו מול השליח המיוחד של נשיא רוסיה למזרח התיכון וצפון אפריקה, מיכאיל בוגדנוב (בתמונה), מרגע שנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, החליט לסייע בפעילות צבאית אקטיבית  למשטר הסורי במלחמה נגד דאע”ש.

המחלוקות שמתאר עבד אל-להייאן  בין מוסקבה לטהראן בהקשר הישראלי באים על רקע מפגשיו האחרונים של רוה”מ נתניהו עם הנשיא פוטין ועם גורמי צבא ומודיעין רוסים ובהם הציגה ישראל טענות שונות לגבי הפעולות של איראן ושלוחותיה בסוריה. מחלוקת נוספת כנראה קשורה לעובדה כי בין רוסיה לישראל מנגנון תיאום שמאפשר לישראל לפעול במרחב האווירי של סוריה ולתקוף מטרות איראניות ופרו איראניות.

עבד אל-להייאן  מתייחס גם לתקיפות האחרונות של טורקיה בסוריה ומדגיש כי איראן דוחה כל התערבות זרה בסוריה ללא תיאום עם ממשלתה. לגבי סוגיית תורכיה, איראן מבינה כי למרות שהיא קשורה בחלקה למלחמה בטרור, על טורקיה לפעול בתיאום עם ממשלת סוריה והגורמים המתואמים עימה, קרי איראן ורוסיה. לטענתו, בשעה שאיראן תומכת בסוריה, טורקיה וקטאר בחרו לפעול נגדו.

לגבי סעודיה, עבד אל-להייאן  דוחה את הטענות הסעודיות לגבי המעורבות האיראנית באזור והוא עושה זאת באופן סמנטי על ידי אישור העובדה כי לאיראן “השפעה על האזור” אך לא “התערבות” בענייני הפנים של המדינות. לטענתו, ישראל וארה”ב גררו את סעודיה למתיחות עם איראן ולמעורבות שלה בתימן.

לגבי הקשרים עם חמאס והפלסטינאים, עבד אל-להייאן  מציין כי גם כאשר המשבר בסוריה היה בשיאו, היחסים עם חמאס נותרו יציבים. אומנם, עמדותיהם של כמה מהמנהיגים לגבי הלחימה בסוריה היו שונות אך הם לא הרחיקו את תנועת החמאס מאיראן והסיבות לכך קשורות בהתפתחויות בסוריה והחשש של ארגוני ההתנגדות ממאמצי מנהיגי כמה מדינות ערביות לנרמל את היחסים עם הישות הציונית.

“מועצת השורא האסלאמית” (בפרסית: “מַג’לֶס שוּרא-יֶ אֶסלָאמי”) או ה”מג’לס” הוא הכינוי של הפרלמנט האיראני, המכונה גם כמועצה המייעצת האסלאמית והעומד בראשה הוא יושב ראש הפרלמנט הנוכחי, עלי לאריג’אני. המג’לס אחראי לחקיקת חוקים ואישור אמנות בינלאומיות והחקיקה בו צריכה לזכות באישור מועצת שומרי החוקה.

Comments are closed.