עמוד הבית / ארכיון / המעצרים בבחריין: פעולה רחבה נגד תשתיות הטרור של "סראיא אל-אשתר" – הזרוע השיעית של איראן בבחריין
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

המעצרים בבחריין: פעולה רחבה נגד תשתיות הטרור של "סראיא אל-אשתר" – הזרוע השיעית של איראן בבחריין

בשנים האחרונות הקימה איראן בבחריין, באמצעות "כוח קודס" של משמרות המהפכה, מיליציה מחתרתית שיעית בשם "סראיא אל-אשתר" שאמורה היתה לפעול בבחריין לערעור השלטון בדומה למודל האיראני שנבנה במשך שנים בלבנון ובתימן. חברי ההתארגנות עברו אימונים במחנות הימליציה השיעית "אסיב אל-חאק" בעיראק ובמתקני החיזבאללה בלבנון.

בשנת 2012 החלה איראן להקים בבחריין, באמצעות "כוח קודס" של משמרות המהפכה, תא של פעילי טרור שהתבסס על גיוס באמצעות מטיפים שיעים  ועם הזמן התרחב לכדי מיליציה מחתרתית שיעית שזכתה לכינוי "סראיא אל-אשתר" (בריגדות אל-אשתר) הקרויות על שמו של מאלכ אל-אשתר – מנאמניו של עלי בן אבו טאלב.

המיליציה אמורה היתה לפעול לערעור השלטון הבחרייני באמצעות פעולות טרור כנגד מתקנים ואישים, בדומה למודל האיראני שנבנה במשך שנים בלבנון ובתימן. חברי המיליציה נשלחו למחנות אימונים בעיראק ובלבנון אצל המיליציה השיעית "אסיב אל-חאק" וארגון החיזבאללה.

ראשי ההתארגנות העיקריים זוהו כבר החל משנת 2014 וחלק מהם שנחשפו מצאו מקלט באיראן.

הפעולה כעת מתנהלת במסגרת מבצע שמנהל דירקטוריון הביטחון הכללי של בחריין כנגד תשתיות המיליציה הפרו-איראנית שהביאו למעצרם של 116 חשודים בטרור. העצורים חשודים במגוון של פשעי טרור, כולל תכנון וביצוע פיגועי טרור, ייצור, אחסון והובלת מטעני חבלה. מהחקירה עלה כי 48 מתוך 116 החשודים עברו אימונים במתקני משמרות המהפכה האיראניים באיראן ובשלוחותיהם בעיראק ובלבנון. במסגרת הפשיטות על מחסני האמל"ח והחבלה נמצאו גם פצצות RPG שתאמו את המפרט של ה- PG7 שיוצרו במפעלי החימוש האיראניים.

בבחריין וברשימות תומכי הטרור של משרד האוצר האמריקאי בארה"ב כבר סימנו שלושה בכירים מרכזיים שעסקו בגיוס ומימון תשתיות הטרור, תיאום האימונים, הברחת כלי הנשק ואמצעי החבלה, הקמת מחסני המסתור.

הפעילים הם: עקיל אל סארי, מורטדה אל סינדי וקאסים אל מואמן.