עמוד הבית / ארכיון / המזל"ט שהופל בגולן – אחד המתקדמים ביותר של איראן
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

המזל"ט שהופל בגולן – אחד המתקדמים ביותר של איראן

ניתוח שערכנו מתיעוד יירוט המזל"ט האיראני שפורסם על ידי דובר צה"ל מרמז כי מדובר במזל"ט מתקדם ואולי אף בדגם החמקני ששוכפל על ידי האיראנים באמצעות "הנדסה הפוכה" של אחד מהמזל"טים האמריקאים מסדרת RQ שנפלו לידיהם. בצה"ל מתכוונים להציג פרטים נוספים אודות המזל"ט והתמונה תתבהר בהמשך.

ניתוח שערכנו מתיעוד יירוט המזל"ט האיראני שפורסם על ידי דובר צה"ל מרמז כי מדובר באחד ממזל"טים המתקדמים ביותר שבידי משמרות המהפכה של איראן המתאפיין בכנף בצורת V בדומה גם לדגמים ששוכפלו על ידי האיראנים באמצעות "הנדסה הפוכה" על סמך מזל"טים אמריקאים מסדרת RQ שנפלו לידיהם.

המזל"ט המתקדם המוכר ביותר שפעל עד כה בזירת סוריה הוא ה"שאהד 129" וכזה גם תועד בעבר באותו הבסיס לכן קשה עדיין לקבוע בוודאות מהו הדגם במקרה זה אך בצה"ל יציגו בהמשך פרטים נוספים והתמונה המדויקת תתבהר בהמשך.

דובר צה"ל פרסם הערב (מוצ"ש) תמונות של הבסיס האיראני במרכז סוריה שהופצץ היום לאחר שממנו המריא המל"ט שחדר הבוקר לשטח ישראל דרך ירדן. בתמונות תועד כאמור מל"ט מדגם "שאהד 129" השונה מזה שנצפה בסרטון היירוט מהיום.

אז מה באמת חיפש המזל"ט האיראני?

בהודעה שפורסמה ברשת אלמיאדין, הכחישה איראן כי המל"ט נכנס לשטח ישראל והבהירה כי "המל"ט שהותקף שימש לאיסוף מודיעין על ארגוני הטרור ובכלל זה דאע"ש.

העובדות מספרות סיפור אחר:

שיגור המזל"ט האיראני נעשה מבסיס ח"א הסורי מרוחק באמצעות פריסה של טייסת כטב"מים מתקדמת.

שיגור המזל"ט נעשה כך שיוכל לחדור אל המרחב הישראלי בחסות החשיכה ולהתחיל את משימתו בישראל באור ראשון של יום שבת מתוך הערכתו כי ערנות צה"ל תמצא בעיתוי זה ברמתה הנמוכה ביותר.

שיגור המזל"ט מתרחש כשברקע מגיעים לסיורי עבודה בקו הצפון הסמוך לגולן ובחסות החיזבאללה, בכירים מהמליציות השיעיות ומזרועות המודיעין והמבצעים המיוחדים של משמרות המהפכה.

רמז לכך, ניתן היה לראות גם במהלך ביקורו, לפני קצת יותר משבוע, של האייתוללה איבראהים ראיסי, שמסומן כיורשו של חמינאי שנפגש עם נסראללה ואף ערך תצפית במשולש הגבולות בין לבנון עם ישראל וסוריה כשהוא מלווה במפקד חטיבת הדרום בחיזבאללה, מפקדי שטח מיחידת "רדואן" ובכירים איראניים.  בין הראשונים לברכו בחזרתו לאיראן היה הגנרל קאסם סולימאני, מפקד "כוח קודס".

קרון הבקרה שהותקף: דרך הכוונת ובמציאות:

המזל"ט שהופל מתאפיין בארכיטקטורה המזכירה את הגרסה האיראנית לדגמי ה-RQ האמריקאים שאיראן שכפלה