עמוד הבית / ארכיון / סנקציות חדשות על הרשת הכלכלית של חיזבאללה במזרח התיכון ובמערב אפריקה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

סנקציות חדשות על הרשת הכלכלית של חיזבאללה במזרח התיכון ובמערב אפריקה

הממשל האמריקני הטיל הערב (יום ו') סנקציות חדשות על הרשת הכלכלית של ארגון הטרור הלבנוני חיזבאללה. העיצומים הוטלו במאמץ לפגוע ביכולות הכלכליות של הארגון שמשמשות כעת לשיקומו בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה וכן למגר את ההשפעה האיראנית במזרח התיכון ומעבר לו.

הממשל האמריקני הטיל הערב (יום ו') סנקציות חדשות על הרשת הכלכלית של ארגון הטרור הלבנוני חיזבאללה. העיצומים הוטלו במאמץ לפגוע ביכולות הכלכליות של הארגון שמשמשות כעת לשיקומו בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה ומעורבותו בתימן וכן למגר את ההשפעה האיראנית במזרח התיכון ומעבר לו.

אחת מאותן רשתות היא קבוצת "אל-אינמא העוסקת בפרויקטים הנדסיים. הבעלים של הקבוצה הוא אדהם טבג'ה, שנחשב כאחד מחמשת המממנים הבכירים של החיזבאללה. ביוני 2015 סומן טבג'ה לראשונה כמי שמנהל קשרים ישירים עם בכירי החיזבאללה ועם מנגנוני המבצעים של הארגון. חברת "אל-אינמה" שבבעלותו מתמחה בתחום ההנדסה והבניה ומספקת תמיכה כספית ותשתית ארגונית לחיזבאללה. טבג'ה הוא היחידי שהוזכר כבעלים אך מבדיקה שערכנו בקבוצה שותף גם מוחמד ג'ומעה. שם המשפחה ג'ומעה ומימון פעילות החיזבאללה עלה בעקבות חקירה שחשפה בשנת 2011 את איימן ג'ומעה, מבעלי מלון "סיזר פארק", שהיה מעורב בהלבנת כספים שמקורם בסחר סמים – שגם הועברו כתרומות לארגון חיזבאללה למימון פעולות הטרור שלו.

בין ששת האנשים האחרים:

  • מוחמד באדר אל-דין- יליד השכונה בה נולד גם מוסטפה באדר אל-דין ויתכן קשר משפחתי. רשום גם כמנהל חברת תשתיות בדמשק, סוריה.
  • נביל מחמוד – מקושר אל פעילות קבוצת הבניה וההנדסה "אל-אינמא" בעיראק.
  • האחים איסאם ואחמד סעד – מקושרים אל פעילות קבוצת הבניה וההנדסה "אל-אינמא" בעיראק ובלבנון.
  • האחים עלי וג'יהאד קאנסו – קשורים לחברות הבת של הקבוצה בסיירה לאון,ליבריה וגאנה שביבשת אפריקה. ג'יהאד קאנסו נחשב כשותף עסקי של אדהם טבג'ה ומסייע לו בעניינים חשבונאיים-בנקאיים. קאנסו מחזיק גם באזרחות של ונצואלה בה ניסה החיזבאללה להקים מאחז לפעילויות טרור והלבנת כספים ביבשת דרום אמריקה באזור שבין ונצואלה לקולומביה בדומה למאחז שהקים במשולש הגבולות בין ארגנטינה, ברזיל ופראגואי.

רובם אנשי כספים ומהנדסים הקשורים לחברות הבת של קבוצת הבניה וההנדסה "אל-אינמא".  שש החברות הנוספות שעליהן הוטלו סנקציות יושבות בסיירה ליאון, ליבריה וגאנה ונועדו לממן את פעילותו הבלתי חוקית של הארגון.

לקבוצה גם זרועות בתחומי הכרייה, הבטון והמתכת שכנראה משמשות בלבנון, חלק בפרויקטים הקשורים לתשתיות הצבאיות של החיזבאללה. לחברה משרדים ברחבי לבנון ובהם פרויקטים שמנוהלים גם בבעלבק ובאזור צידון שבדרום לבנון שבהם נטען לאחרונה כי איראן מקימה תשתיות למפעלי טילים לצורך שדרוג הדיוק והחימוש של טילים ורקטות שהחיזבאללה קיבל מאיראן.